طرح صنعتی از ثبت تا بهره برداری – طرح صنعتی چیست ؟ طرح صنعتی به انگلیسی Industrial Designs نامیده میشود و  به طور کلی و عام شکل ظاهری، ساختار، ترکیب خطوط و رنگ ها یا هرگونه شکلی است که در قالب تصاویر دو بعدی و سه بعدی قابل ارائه باشد.
ثبت طرح صنعتی چیست ؟ طرح صنعتی محدوده ی گسترده ای از صنایع و محصولات مختلف را در بر می‌گیرد که در مراحل اولیه به منظور حفظ مالکیت معنوی نیازمند ثبت آن به نام اشخاص حقیقی یا حقوقی است. ثبت طرح صنعتی برابر قوانین باید به منظور اجرای طرح صورت گرفته باشد که در آن مالک طرح می تواند انحصاراً از آن به نفع خود استفاده کند. هنگامی که ثبت طرح صنعتی و مالکیت فکری آن به طور کامل صورت گیرد، هرگونه نسخه برداری غیر مجاز، تقلید یا کپی برداری از آن به طور قانونی کاملاً قابل پیگیری است و طرح صنعتی مورد نظر را از هرگونه استفاده ی دیگری به نفع صاحب طرح مصون نگه می‌دارد. هنگامی که طرح صنعتی ثبت شد، هرگونه بهره برداری از آن توسط شخص یا اشخاص، می بایستی با موافقت مالک طرح صورت گیرد. این بهره برداری می تواند شامل مراحل ساخت، ورود کالاها یا اقلام مربوط به آن طرح صنعتی و فروش آن باشد. در صورتی که بهره‌ برداری هایی نیز از آن چیزی که مطرح شده بود صورت بگیرد، می توان علیه شخص یا اشخاصی که بدون موافقت مالک اقدامی انجام دادند مطابق قانون و در محاکم قضایی اعلام شکایت کرد. بنابراین بدون شک اولین اقدامی که پس از طرح صنعتی به ذهن می‌رسد، ثبت آن به گونه ای است که امتیاز آن برای شما محفوظ بماند. حفظ طرح صنعتی برای یک شرکت یا صنعت، حفظ ارزش های مادی و معنوی و ایجاد محیطی برای رشد و پیشرفت هر چه بیشتر آن محسوب می‌شود. طرح صنعتی به کمپانی‌ها این موقعیت را می‌دهد که معیارهای بیشتری برای موفقیت خود در بازار و در میان سایر رقبا ارائه دهند و با اطمینان بیشتری نسبت به افزایش سهم بازار و بازگشت سرمایه در عرصه ی تولید قدم بردارند.

طرح صنعتی خلاقانه و نوآورانه:

مجموعه های بزرگ و پویای اقتصادی اغلب زمان قابل توجهی برای مطالعه، تحقیق و در نهایت ارائه ی طرح های بهینه و مناسب اقتصادی اختصاص می‌دهند. طرح صنعتی خلاقانه و نوآورانه بخش های خاص و جذابی از بازار را در جهت رشد و رونق یک صنعت یا شرکت خاص تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بسیاری از مجموعه های کلان اقتصادی از یک طرح صنعتی به گونه های مختلف و در سبک و سیاق های متفاوت استفاده می‌کنند. به طور مثال پس از ایجاد و تثبیت یک طرح خوب با ایجاد تغییرات هرچند کوچک و جزئی اقدام به ارائه ی محصولات مناسب با سنین و سلیقه‌های مختلف می‌کنند. به طور مثال در صنعت نساجی ارائه ی یک طرح صنعتی مفید و مورد نیاز می تواند با تنوع بالایی به مخاطبین بخش ها و فرهنگ های مختلف در جهت کسب رضایت بیشتر آنها صورت بگیرد. این تغییرات باید به گونه ای در یک طرح صنعتی اعمال شوند که عملکرد کلی و شکل ظاهری اثر ثبت شده را تغییر ندهند. این نگاه‌های متفاوت به طراحی و ایجاد تغییرات مختلف در آنها در بین تولید کنندگان بسیار مهم و حیاتی است، چرا که ضامن ادامه ی فعالیت موفقیت‌آمیز و مورد اقبال آنها در بازارهای مختلف داخلی و خارجی خواهد بود.

تولیدکنندگان موفقی که در جهت یک طرح صنعتی اقدام به ارائه ی محصولات خود می کنند باید تلاش کنند تا تطبیق سازگار و عملی خوبی با درخواست ها و نیازهای اصلی جامعه ی هدف خود اعمال کنند. اجرای تمایلات و گرایش‌ها و گروه های مختلف و ذینفع از یک طرح صنعتی نیازمند برنامه‌ریزی، زمان‌بندی و سرمایه‌گذاری‌های صحیح و اصولی است تا در مرحله ی تولید و ارائه ی نهایی محصول با اقبال بیشتری مواجه شود.

یک طرح صنعتی همواره نیازمند ایجاد بازار جدید برای عرضه و مصرف است تا در فضای سخت و شدید رقابتی موجب تمایز بیشتر طرح و تولید شما شود. امروزه بسیاری از شرکت ها در طول طرح صنعتی خود در حال ایجاد بازارهای مناسب از طریق طرح های مبتکرانه و معرفی هرچه بهتر آنها در بین کاربران هستند. به عنوان مثال در بازارهای کالاها و محصولاتی نظیر پوشاک، کفش، لوازم خانگی، اداری و … شرکت های زیادی پس از ارائه ی یک طرح صنعتی تمرکز اصلی خود را بر محور محصول جدید قرار می دهند تا بتوانند بخشی از بازار مصرف کنندگان این کالاها را از آن خود کنند. برای پیدا کردن این فضای جدید به طور قطع به جز یک محصول یا طرح های جدید ابزار عملی و موثر دیگری نخواهید داشت. بنابراین از طرح صنعتی خود برای تحمیل محصولات جدید و خلاقانه به شیوه ای بهینه استفاده کنید.

طرح صنعتی خلاقانه معمولاً با علایم و نشانه هایی همراه است که بتواند به عنوان یک نام تجاری به خوبی نشان دهنده ی کیفیت یا نوع محصولی باشد که در نهایت به بازار مصرف کنندگان ارائه می‌شود. ایجاد و ثبت علامت تجاری مناسب در برخی موارد به اندازه خود طرح اهمیت دارد چرا که در سال های آتی ممکن است کسی از طرح صنعتی ارائه شده و خلاقانه ای که معرفی کردید صحبت نکند اما از نام تجاری و کیفیتی که به کاربران ارائه داده اید همواره یاد شود.

افزایش ارزش محصولات در گرو طرح صنعتی:

طرح صنعتی هوشمندانه و کارا می تواند به راحتی ارزش یک محصول تولید شده را افزایش دهد. طرح صنعتی جذاب موجب تولید محصولاتی جذاب و منحصر به فرد در بازار می‌شود. هنگامی که یک طرح صنعتی پس از ثبت به خوبی مورد حمایت همه جانبه قرار بگیرد، می تواند جزو اولویت های کاری یک شرکت یا صنعت قرار گیرد. ثبت یک طرح صنعتی و حمایت از آن منجر به ایجاد تحولی عظیم در صنایع مختلف خواهد شد چرا که در درجه اول از کپی، سرقت، تقلید، و ارائه ی محصولات مشابه جلوگیری می کند و در گام‌های بعدی موجب تولید محصولاتی فوق العاده، محبوب و مورد نیاز بخش زیادی از جامعه ی هدف خواهد شد. این عوامل به شدت می‌توانند فضای کسب و کار شرکت ها را رونق ببخشند. بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی اغلب از طریق ارائه ی چند طرح صنعتی موفق و هدفمند و در نهایت حمایت از آنها به برند و محصولات خود ارزش می بخشند و موجب افزایش درآمد خود می شوند.

طرح صنعتی ثبت شده در هر سطحی که باشد به طور مستقیم تحت حمایت قانون قرار دارد. به طور کلی طرح هایی قابلیت ثبت دارند که طبق قوانین و مقررات در ابتدا مورد تقاضا قرار گرفته و پس از احراز شرایط قانونی مورد تایید قرار گیرند. طرح صنعتی ارائه شده قبل از هر چیزی باید جدید و اصیل باشد به این معنی که طرح معرفی شده نسخه ی مشابه نداشته باشد که پیش از این مورد ثبت واقع شده باشد. علاوه بر این طرح صنعتی درخواست شده باید به طور خالص ارائه شود و حاصل تقلید از طرح های دیگر نباشد.

طرح صنعتی معرفی شده برای ثبت باید نسبت به طرح های قبلی ارائه و معرفی شده تفاوت هایی را در کاربران و مزیت های آنها به وجود بیاورد.

نیاز واقعی صنایع به طرح صنعتی:

ارائه ی طرح صنعتی و معرفی به صنایع مختلف امروزه یکی از ضرورت‌های اقتصادهای در حال توسعه و پویا محسوب می‌شود. وجود خلاقیت در تولید و ارائه ی محصولات جدید به بازار مصرف کنندگان بدون وجود طرح صنعتی جدید غیرقابل تصور خواهد بود. راهبردهای تجاری بسیاری از سیستم های اقتصادی دنیا بر حسب طرح های معرفی شده و توجیه آنها برای بازار است که در صورت داشتن شرایط لازم مورد حمایت قرار می گیرند تا این حمایت‌ها اثربخشی قابل قبولی در رشد آنها داشته باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.