با توجه به این که علامت تجاری یا به صورت عامیانه برند (هرچند که معادل لاتین علامت تجاری “trademark” میباشد) مانند سایر مالکیت های فکری جزو دارایی های صاحبان آنها میباشد و این دارایی ها نیز مانند سایر اموال قابلیت نقل و انتقال و واگذاری به دیگر افراد را دارند. بر همین اساس  علائم تجاری یا به اختصار برند پس از ثبت و اخذ شماره و گواهی ثبت قابل نقل و انتقال میباشند بنابراین صاحبان علائم تجاری یا متقاضیان خرید علامت تجاری با رعایت ماده 139 آیین نامه اجرایی قانون ثبت علائم تجاری میتوانند نسبت به خرید و فروش علامت تجاری و برند اقدام نمایند.

آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری در خصوص فروش علامت تجاری

ماده 139 ـ هرگونه انتقال مالکیت علامت ثبت شده باید در مرجع ثبت به ثبت برسد. در درخواست کتبی برای ثبت انتقال باید نکات زیر صریحاً قید شود:
1ـ شماره و تاریخ ثبت علامت در ایران؛
2ـ اسم و نشانی و تابعیت منتقل‌الیه (مالک جدید) یا نماینده قانونی وی، در صورتوجود؛
3ـ در صورت انتقال جزئی، بیان کالاها و خدماتی که علامت نسبت به آن‌ها منتقل شده است.
اصل آخرین گواهی‌نامه معتبرعلامت، سند انتقال علامت که به امضاء مالک پیشین علامت و منتقل‌الیه رسیده است، مدارک نمایندگی قانونی، در صورت وجود، و رسید مربوط به پرداخت هزینه‌ها باید ضمیمه درخواست شود.
تبصره1ـ تا زمانی که انتقال انجام شده در دفتر مربوط ثبت نشده باشد، مرجع ثبت فقط  شخصی را که علامت به نام او ثبت شده مالک خواهد شناخت.
تبصره2ـ انتقال قهری علامت با رعایت مقررات این ماده توسط ورثه و با ارایه رونوشت
مصدق گواهی انحصار وراثت با تعیین سهم الارث به ثبت می‌رسد.

نکته*: در صورتیکه کسب و کار یا شرکتی را خریداری کرده باشید ممکن است شرکت مذبور داری علامت تجاری مشخصی باشد لذا اگر علامت تجاری بنام شرکت مورد معامله باشد و از طریق نقل و انتقال سهام یا سهم الشرکه شرکت را خریداری نموده باشید نیازی به طی مراحل (فروش علامت تجاری) گفته شده نخواهد بود (زیرا صاحب علامت تجاری همان شرکت میباشد و در خصوص مالک برند تغییری صورت نگرفته است).

مزایا و معایب نقل و انتقال و فروش علامت تجاری آماده

ابتدا در خصوص مزایای خرید علامت تجاری (یا همان برند):

 1. در کوتاهترین زمان ممکن صاحب علامت تجاری مورد نیاز برای محصولاتتان خواهید شد، نیاز به درخواست های مکرر برای ثبت علامت تجاری نخواهید داشت (ممکن است نام درخواستی شما قبلا ثبت یا بنا به دلایل عنوان شده در آیین نامه اجرایی ثبت علائم تجاری قابل ثبت نباشد)
 2. علامت تجاری (برند) دارای برند قابل قبول (برند سازی شده و هزینه های تبلیغاتی نیز قبلا انجام شده باشد) باشد و یا از لحاظ زیبایی شناختی قابلیت برند سازی راحت تری را داشته باشد.
 3. علائم ثبت شده قبلا تمامی مراحل ثبتی خود را پیموده و تا موعد مقرر تمدید نیازی به هیچ فرآیندی نداشته و پس از اتمام مهلت 10 ساله نیز برای تمدید نیازی به اخذ مجوز ندارند و تنها با ارائه مدارک شخصی مالک قابل تمدید شدن برای یک دوره 10 ساله دیگر را نیز دارند.

معایب:

 1. شاید اصلی ترین و اولین مشکل موجود خود علامت تجاری یا همان برند باشد زیرا همانطور که گفته شد در صورتی که علامت تجاری بر روی محصولی استفاده شده باشد و بدلیل کیفیت بد محصول یا برند سازی ضعیف علامت تجاری در دید مصرف کننده به نماد کالای بی کیفیت تبدیل شده باشد آنگاه این برند نه تنها باعث فروش محصول نخواهد شد بلکه علی رقم کیفیت خوب محصول  ممکن است که فروش محصول را نیز دچار اخلال نماید!
 2. در خصوص یکی دیگر  از معایب خرید علامت تجاری میتوان گفت “هر چقدر هم که برندی از جانب شخصی زیبا و پرکاربرد باشد ممکن است برای فرد دیگری عادی یا نازیبا باشد!

مدارک مورد نیاز برای فروش علامت تجاری و برند :

انتقال دهنده علامت تجاری:

 1. اصل و کپی مدارک شناسایی شخص حقیقی(اگر مالک شخص حقیقی است)
 2. اصل آخرین روزنامه رسمی هیئت مدیره شرکت (هیئت مدیره باید دارای اعتبار باشد)، اصل و کپی مدارک شناسایی شخص مدیرعامل (اگر مالک شخص حقوقی است)
 3. اصل گواهی ثبت علامت تجاری (پس از نقل و انتقال علامت تجاری به مالک جدید واگذاز میگردد)
 4. اصل روزنامه رسمی تقاضای ثبت علامت تجاری (پس از نقل و انتقال علامت تجاری به مالک جدید واگذاز میگردد)
 5. اصل روزنامه رسمی ثبت علامت تجاری (پس از نقل و انتقال علامت تجاری به مالک جدید واگذاز میگردد)

انتقال گیرنده علامت تجاری:

 1. اصل و کپی مدارک شناسایی شخص حقیقی(اگر مالک شخص حقیقی است)
 2. اصل آخرین روزنامه رسمی هیئت مدیره شرکت (هیئت مدیره باید دارای اعتبار باشد)، اصل و کپی مدارک شناسایی شخص مدیرعامل (اگر مالک شخص حقوقی است)

نکته : برای خرید علامت تجاری حتما باید به لیست  طبقات علائم تجاری  توجه و طبقات ثبت شده علامت تجاری را مورد ملاحظه قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.