مالکیت صنعتی از سال 1883 میلادی تحت پوشش جهانی است این پوشش تحت عنوان قراراداد پاریس شکل گرفته است . مالکیت صنعتی و همه ی شاخه های آن اعم از اختراعات،علائم تجاری، طرح های صنعتی و … تحت حمایت این کنوانسیون بین المللی هستند. (تاریخچه مالکیت صنعتی)

هم اکنون مالکیت صنعتی بعنوان یکی از شاخص ترین عوامل فعالیت های بازرگانی به شمار می رود که خود گویای میزان اهمیت مالکیت صنعتی در امور فروش ،افزایش رشد ، توسعه شرکتها و … می باشد ، در واقع حمایت از چنین مالکیت هایی زمینه و بنیاد های اساسی هرگونه فعالیت تجارتی به شمار می رود ،این بدین صورت است که قشر اقتصادی جوامع به دنبال حفاظت از این نوع مالکیت هستند. 

لذا اقدام در عرصه های داخلی و خارجی برای ثبت چنین عناصری به قصد حفظ حیاتی ترین مواضع خود در اقتصاد امری بواقع مهم است در واقعیت این مجرا سد بزرگ، علیه کسانی ست که به دنبال سوء استفاده از برند های یک شرکت، اختراع ها و … دارند. این تا جایی ادامه دارد که نزدیک شدن به هر مالکیت مشابه را می بندد و ممانعت به عمل می آورد.

الف) اختراع (patent) :

در حقوق داخلی مخترعین و صاحبین فکر و ایده با هدایت محصول مورد نظر به سمت فضای انحصاری بوسیله ی قانون و با رعایت اصول آن گام بر می دارند. 

این اختراع می تواند با درخواست شخص مخترع از 5 تا 20 سال مورد انحصار وی قرار بگیرد این شرایط با توجه به مدت معین فوق الذکر،منحصرا در اختیار شخص است و با پایان پذیرفتن ضرب الاجل از انحصار وی خارج میگردد.

بدین ترتیب سندی تحت عنوان سند اختراع از جانب اداره مالکیت صنعتی صادر میگردد و از آن پس هرکس که آنرا دارا باشد مطابق ضرب الاجل منحصرا ذی النفع آن محسوب میشود.

آیا می توان اختراع را بصورت جهان شمول در سازمان مالکیت فکری جهانی ثبت کرد؟

بله ، مخترعینی که تمایل به ثبت اختراع خود داشته باشند با پرکردن اوراق اظهارنامه ثبت اختراع جهانی و با تکمیل فرآیندهای لازم توسط مشاورین کاراندیش صورت می پذیرد ،بدین ترتیب در صورت تایید اختراع باتوجه به شرایط و ضوابط به ثبت می رسد.

مراحل ثبت اختراع بین المللی:

 ب) علائم تجاری (Brands):

یکی از بزرگترین و حیاتی ترین عناصری که پیشتر بدان اشاره کردیم علائم تجاری هستند که با تعبیر آن از قانون ثبت علائم تجاری، هر علامتی اعم از حروف اعداد تصاویر و یا … می توانند باشند.

علائم تجاری که  ممیزه های بسیار ارزشمندی برای هر کسب وکاری هستند، عواملی هستند که مشتریان به اعتبارشان از آنها استفاده می کنند برند ها ویژگی دارند که آنها را از دیگر علامت های تجاری جدا میکند ، این ویژگی غیر قابل منفک است.

بطور کلی از ویژگی ها و شرایط ثبت برند ها در ایران میتوان به دو مورد اشاره کرد  :

  1. بایستی جدید باشند، قبلا ثبت نشده باشند و یا مشابه برند دیگری نباشند  (برای آن سنخ محصولات و خدمات نو و جدید باشند )
  2. برند ها بایستی خاصیت تمییز و تفصیل محصولات و کالاها را داشته باشند و پیرو شرط اول مشابهتی با دیگر برند ها نداشته باشند.

 

در باب ثبت علائم تجاری اولا می توانند به دو صورت حقیقی و حقوقی  می توانند در ایران به ثبت برسند و با تکمیل اظهارنامه و فرم اطلاعاتی مربوطه و ارائه آن به مشاورین کاراندیش میتوان اقدام کرد،در صورت پذیرش زمینه های ثبت علامت، برند مذکور برای ده سال به ثبت می رسد. 

از ویژگی های برند ها میتوان به نقل وانتقال آسان  آنها اشاره کرد ،میتوان پس از مدتی و یا بلافاصله پس از آنکه برند به ثبت رسید کالاها و یا محصولاتی جدید را  به آن اضافه کرد.

در واقعیت برندها میتوانند با گستره ای بسیار عظیم از کالاها به ثبت برسند و تقربیا محدودیتی برای ثبت آنها وجود ندارد(  متناسب با کالاهایی که متقاضی انتخاب می کند مدرکی دال بر فعالیت در آن حیث مورد نیاز است. ) علائم تجاری مانند اسامی تجاری نیستند که فقط موردی خاص از یک بنگاه تجاری و یا تجارتخانه ای را تحت پوشش خود قرار دهند بواقع دنیای علائم تجاری بسیار وسیع تر است.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند برای اشخاص حقوقی در ایران:

روزنامه رسمی تاسیس شرکت

روزنامه آخرین تغییرات هیئت مدیره (شرکتهای سهامی خاص)

شناسنامه و کارت ملی دارندگان حق امضاء

جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری و یا مدرکی دال بر فعالیت

کارت بازرگانی برای علائم شامل الفاظ خارجی

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند برای اشخاص حقیقی در ایران:

تصاویر شناسایی (کارت ملی و شناسنامه)

جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری و یا مدرکی دال بر فعالیت

کارت بازرگانی برای علائم شامل الفاظ خارجی

آیا می توان علائم تجاری را بصورت جهانی ثبت نمود ؟ 

بله ، هم اکنون صاحبین کسب و کار موافق توسعه برندینگ در مواضع تجارتی خود هستند و میزان اهمیت برند خود را در مواجهه با دیگر برندها می دانند لذا همواره به تمدید و بروزرسانی شمایل برند خود  در داخل و خارج آن می پردازند و آنرا تحت پوشش جهان شمول wipo قرار می دهند

سیستم مادرید که درواقع مدخلی ست برای ثبت بین المللی علائم تجاری با عضویت 91 کشوری خود توانسته حفاظتی جهانی ایجاد کند .

متقاضیانی که  می خواهند برند را بصورت جهانی ثبت کنند :

  1. بایستی ابتدا برند خود را در ایران به ثبت رسانده باشند 
  2. کارت بازرگانی جهت ثبت بین المللی

مراحل ثبت برند بصورت بین المللی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.