شماره اقتصادی چیست ؟ این کد از کجا برای اشخاص صادر میشود؟ کاربرد شماره اقتصادی در چه مواقعی است؟ زمان مورد نیاز جهت اخذ کد اقتصادی چقدر است؟ و علت لزوم دریافت چنین شماره ای چیست؟ با ما در مقاله شماره اقتصادی همراه باشید .

شماره اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی یک شماره 12 رقمی است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور به شرکتها یا اشخاص حقیقی متقاضی ، پس از تشکیل پرونده در واحد مالیاتی مربوطه، ارائه میگردد. این کد بعنوان شماره شناسایی شرکت یا شخص مربوطه در سازمان امور مالیاتی بکار میرود به همین جهت در صورت ارائه فاکتور های رسمی درج کد اقتصادی بر روی فاکتور رسمی الزامی میباشد.

چرا بایستی شماره اقتصادی را اخذ کرد؟

  1. کد اقتصادی برای ارائه فاکتور رسمی الزامی میباشد در صورتی که نیاز به ارائه فاکتور رسمی داشته باشید باید شماره اقتصادی مزبور بر روی فاکتور قید گردد.
  2. در اکثر اوقات صاحبین کسب و کار و یا موسسات و شرکتها برای پیشبرد و پیشرفت کار خود نیازمند واردات و صادرات می شوید و برای انجام این امر بایستی کارت بازرگانی داشته باشید و برای دریافت کارت بازرگانی بایستی کد اقتصادی داشته باشید.
  3. اما دلیل اصلی این است که تشکیل پرونده و دریافت کد اقتصادی در سازمان امور مالیاتی از وظایف قانونی اشخاص حقوقی و تجار میباشد. و ارائه اظهارنامه مالیاتی منوط به تشکیل پرونده و دریافت شماره اقتصادی میباشد.
  4. یکی دیگر از دلایل دریافت شماره اقتصادی برای دریافت  grade یا همان رتبه ی شرکت و موسسه تان است که برای ارائه مبلغ پیشنهادی خود در قالب مناقصه ها و مزایده ها ضروری است. درثانی ممکن است برای شرکت در اینگونه مزایدات و مناقصات از شما درخواست شماره اقتصادی گردد.
  5. شفافیت مالی ودستیابی سهل و آسان در رسیدن به  هویت اشخاص وممنوعیت و جلوگیری از فضای ناسالم و مضر توسط سازمان مالیات بواسطه شماره اقتصادی
  6. در هر حال دریافت شماره اقتصادی علاوه بر موارد گفته شده از لحاظ اعتباری نیز شرکت شما را در جایگاه بهتری از رقبایی که کد اقتصادی ندارند قرار خواهد داد.

همچنین درخصوص ثبت شرکت سهامی خاص بخوانید.

مدارک لازم برای دریافت کد اقتصادی شرکت:

نکته: مدارک فوق بسته به حوزه مالیاتی ممکن است متفاوت باشد.

همچنین درخصوص شرایط تغییر موضوع شرکت بخوانید.

موارد مورد نیاز برای شماره اقتصادی اشخاص حقیقی:

مدارک فوق بسته به حوزه مالیاتی و نوع فعالیت ممکن است متفاوت باشد.

دریافت شماره اقتصادی

در خصوص شرکت ها برای دریافت کد اقتصادی شرکت بایستی ظرف مدت 60 روز پس از تاسیس شرکت یا شخصیت حقوقی نسبت به تشکیل پرونده در دارایی اقدام و مدارک مورد نیاز را به شعب مربوطه دارایی ارائه داد لذا در صورت تکمیل بودن مدارک و پس از طی مراحل قانونی تشکیل پرونده پرونده ای به نام شرکت در اداره دارایی مربوطه تشکیل و کد اقتصادی برای شرکت در نظر گرفته خواهد شد.

جهت بهره مندی از مشاوره رایگان در امور شرکت ها،موسسات و برندها و علائم تجاری با شماره ذیل تماس حاصل فرمایید.

021-22278447

مطلب پیشنهادی : ثبت افزایش سرمایه شرکت 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.