با ۱۰ سال در ثبت شرکت

ثبت کاراندیش

اگر شما هم قصد دارید که برندتان ، نام و یا اسم و لوگوی مورد نظرتان را ثبت کنید می توانید با استعلام علامت تجاری این امر را تسهیل کنید همچنین هزینه های مربوط به آنرا نیز کاهش دهید . پس از اتوماسیون و سیستماتیک شدن سیستم های مربوطه ، ثبت علائم تجاری ، برندها و طرح های صنعتی آسان تر شده است ؛ این اقدام در جهت سهولت بیشتر وهمچنین جلوگیری از ثبت برند مشابه و بالطبع رد آن این ممکن را فراهم ساخته تا پیش از آنکه نسبت به آن اقدام کنید موارد مشابه را مشاهده کنید تا دچار هزینه های مختلف نشوید ، برای آشنایی با این موضوع با ما در مقاله استعلام برند (رایگان) همراه باشید.

نیاز به علائم تجاری و پروسه طولانی گذشته

از قدیم الایام تجار ، شرکت ها و تمامی افراد فعال حوزه تجارت قصد داشتند تا نامی برای خود داشته باشند با تقنین و قانونمند ساختن این نیاز ، این ممکن فراهم شد که نام ، نقش ، تصویر ، حرف ، عبارت ، مهر ، لفاف ، برند ، لوگو و غیره برای یک شخص یا چند شخص معین به انحصار برسد این موضوع می توانست از آن مالکیت معنوی حمایت کند .

از سال 1310 با قانونمند شدن این حوزه یعنی مالکیت صنعتی ( مانند علائم تجاری ، برندها ، طرح صنعتی ، اختراع و …) ایران نیز به جمع کشورهایی پیوست که این نیاز مهم و حیاتی را برای کسب و کارش مرتفع کند ؛ با گذشت سال ها از آن دوره و رد شدن پروسه های طولانی مدت ثبت و استعلام برند و علامت تجاری شاهد دوره ای هستیم که می توان خیلی ساده تر از گذشته به بررسی برند ها و علائم تجاری و حتی طرح های صنعتی اقدام کرد.

نیاز به علائم تجاری و برندها می توانست مثل گذشته طولانی و پر پیچ و تاب باشد منتهی امروز با استعلام برند ها و علائم تجاری که شباهت نزدیک و قریبی با آن دارند پروسه ی ثبت را آسان تر کرده ، همچنین احتمال ثبت شدن برند و علامت تجاری را برای فرد روشن تر و واضح تر می کند .

مزایای استعلام برند و علامت تجاری

 1. صرفه جویی در هزینه های ثبت
 2. صرفه جویی در زمان و جلوگیری از هزینه فرصت های متعدد
 3. شفافیت در احتمالات ثبتی
 4. فرصت تصمیم دوباره برای برند جدید ( حین زمانی که شباهت بسیار زیاد است)
 5. انتخاب متمایزترین برند و علامت تجاری در اثنای برندهای موجود
 6. صرفه جویی در هزینه های طراحی لوگو و …
 7. مهلت اصلاح نام و لوگو پیش از ثبت

بر خلاف نظرات موجود حین ثبت برند و علامت تجاری ، می بایست پیش از آنکه کاری انجام دهید مثلا برند و لوگویتان را طراحی کنید و یا اینکه هزینه های جانبی دیگر را متحمل شوید بهتر است ابتدا برندتان را استعلام بگیرید بدین معنی که علائم تجاری را بررسی کنید و ببنینید که آیا مشابهتی با دیگر برندها و علائم تجاری دارد یا خیر ؟

برند زمانیکه به ثبت می رسد و یا اینکه در اثنای ثبت شدن ست مورد حمایت واقع می شود پیش از آن مورد حمایت و به عبارت شفاف تر قانون از مالک برند و علامت تجاری حمایت می کند نه کسی که از آن استفاده کرده است عموما این حمایت در بخشی که نام مورد استعلام قرار می گیرد بررسی می شود و می توانید پیش از اینکه در پروسه ی ثبت برند وارد شوید احتمال ثبتش را حدس بزنید بعد از ثبت برند و علائم تجاری متمایز شما ، نام ، لوگو و در حالت کلی علامت تجاری شما به دست حمایت این کنوانسیون سپرده می شود و در لیست برند های قابل استعلام.

رعایت ملزمات ثبتی برای ثبت علامت تجاری بدون استعلام تقریبا احتمال تکراری بودن و متمایز نبودن را افزایش می دهد که به معنی ثبت نشدن و ایجاد مشکلات مختلف در امرثبت علامت تجاری ست .

مواردی که در استعلام برند مشاهده نمی شوند :

 1. عین و یا شبیه برندتان ( آن دسته از متقاضیان که در پروسه ثبت هستند و مراحل اداری را طی می کنند و از شما زودتر اقدام کرده اند.)
 2. برندهای تازه به ثبت رسیده ( مشاهده نشدن به علت اضافه نشدن به سیستم)
 3. حذف و یا مشکلات سیستمیک
 4. جستجو های اشتباه و نادرست
 5. زبان های دیگر ( من جمله فرانسه ، آلمانی و …)
 6. لوگو های علائم تجاری (فاکتورهای دقیقی ندارند و می بایست رسما توسط اداره بررسی شوند .)

نکات قابل توجه درباره استعلام برندها

نکته : استعلام برند می بایست توسط کارشناس و مشاور مربوطه انجام گیرد تا اشتباهات رایج و متداول در اثنای استعلام آن رخ ندهد.

نکته : در مورد شماره (یک) افراد می بایست نام ، لوگو نقش ، تصویر ، حرف ، عبارت ، مهر ، لفاف ، برند ، لوگو و غیره علامت تجاریشان را محرمانه باقی بگذارند تا برندشان در دست ثبت قرار گیرد اینگونه به موجب قانون دارای حق تقدم در ثبت آن برند خاص هستند لذا پیشنهاد می شود از موارد بکاررفته در برندتان تا موقع ثبت آن استفاده نکنید تا اشخاص سودجو با ثبت زودتر ، علیه تان اقدام نکنند.

نکته :عده ای از متقاضیان با درخواست نکردن استعلام برند (رایگان) خود را متحمل هزاین مخلتفی که پیشتر شرح دادیم می کنند.

نکته : تعداد کثیری از برند ها بصورت روزانه ثبت می شوند و این ممکن ست نشان داده نشود.

نکته : باتوجه به مواردی که ذکر کردیم استعلام علائم تجاری یک نتیجه ی نهایی نیست و می بایست توسط مشاور و کارشناس مربوطه مورد بررسی های کافی قرار و مراحل ثبتش را طی کند تا نتیجه نهایی و ثبتش مشخص شود.

نکته : پس از استعلام ، ارائه اظهارنامه علامت تجاری می تواند بطور قطع اعلام دارد که آیا برند قابلیت ثبت دارد یا خیر.

نکته : استعلام برند ها و علائم تجاری بین المللی و جهانی با علائم تجاری مبدا و داخلی متفاوت است.

همچنین من باب ثبت علائم تجاری در سازمان مالکیت فکری جهانی (WIPO)  را بخوانید.

شرکت کاراندیش

فعال حوزه ثبت شرکتها و علائم تجاری

برای مشاوره در امور ثبت و تغییرات شرکت ها ، علائم تجاری، طرح های صنعتی با شماره هایی ذیل تماس حاصل فرمایید.

021-22278447

021-22278451

در بخش زیر شما قادرید ما را از نظرات و پیشنهادهای گرانبهای خود درباره ی مقاله استعلام برندها و علائم تجاری ، امور شرکت ها و علائم تجاری  مطلع و ما را در دست یافتن به جایگاهی بهتر برای ارایه مقالات بهتر یاری کنید ما اعتقاد داریم که می توان با نظرات شما مقالاتمان را من جمله استعلام برند وعلامت تجاری را بهبود بخشیم.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.