انتشار ویروس کرونا تا چه حد توانسته بر روی شرکت های چند ملیتی تاثیر بگذارد؟ چه اقشاری از جامعه چند ملیتی ها را دچار مشکل کرده است ؟ تاثیر کرونا بر شرکت های چند ملیتی تا چه زمان و تا چه اندازه خواهد بود ؟ به کدام یک از شرکت های چند ملیتی آسیب معنوی وارد شده و کدام شرکت های چندملیتی دچار کمبود قطعات در سیستم خود است؟ کدام شرکت از اولین متضررین اقتصادی به علت کرونا است؟ کدام یک از نمایندگی های شرکت ها به فعالیت در چین ادامه میدهد؟

شیوع ویروس به شدت اقتصاد جهان را متلاشی کرده و ارتباطات و زنجیره های آنرا دچار اختلال ساخته است و دسترسی به بازارهای سودده و قشر مصرف کننده را منسد کرده بگونه ای که طی این چند ماه اخیر شرکت های چند ملیتی کثیری قربانی حرکات غیرمنتظره و نامترقبه این ویروس گشته اند. انتشار آن توانست برند های بزرگ و ناموری را از قبیل تیمبرلند، نورث فیس ،فدکس، مک دونالد، فورد ،نیسان و… را دچار اختلال و آسیب کند؛با ما در مقاله تاثیر کرونا بر شرکت های چندملیتی همراه باشید و تاثیر شیوع این بیماری را در غول های اقتصادی جهان مشاهده کنید و ببینید چطور یک واقعه میتواند شرکت های را که تا دمی پیش سودده بودند را تبدیل به متضرران چند ده میلیونی و چند صد میلیونی هستند.

مطلب پیشنهادی : منازعه و جدال مالکین برند های مشابه در مناطق محلی و بین المللی

تاثیر کرونا بر شرکت های چند ملیتی

ازشرکت استارباکس تا نایکی تاثیر کرونا بر شرکت های چند ملیتی

اخیرا شیوع ویروس کرونا در چین منجر به تلاشی اقتصاد جهان شده است؛ تقریبا هر کسب و کاری را دچار اختلال کرده است از صنعت غذا و مد تا مراکز سرگرمی و از صنعت خودرو تا فناوری و تکنولوژی همه و همه دچار اشکالات و اختلالات در تک تک اجزای کسب کارشان شده اند. تا دو هفته بعد از شیوع فراگیر این بحران هیچ نشانه ای مبنی بر بهبود یافتن این شرایط دیده نمی شد؛ انتظار می رفت تا چند هفته آتی بیشتر مراکز تجاری اقتصادی و خدماتی در چین بازگشایی شوند منتهی خیابان های خالی چین ،کارخانه های خلوت و کارگران بیکار چینی نشان می دادند که انگارمی بایست هفته ها و ماه ها بگذرند تا اوضاع به شرایط معمول نزدیک شود.

همچنین درخصوص ثبت علائم بین المللی بخوانید.

تاثیر کرونا بر شرکت های چند ملیتی

با گذشت سال ها شرکت های مختلف همچون دیزنی،نایکی، استارباکس و هیوندای به کارخانه های کارآمد چین و بطور گسترده قشر مصرف کننده آن چشم دوخته و اعتماد کرده اند و بخش گسترده ای از سرمایه های شرکتشان را در این کشور سرمایه گذاری کرده اند ، هرچند تا پیش از شیوع این ویروس سرمایه گذاری ها منطقی و عاقلانه می نمود. امروز ویروس کرونا شرکت ها را مجبور کرده تا از صادرات و واردات کالاها به چین و یا از چین به کشورهایشان خودداری ورزند و فروشگاه ها ،دفاتر شرکت ها و نمایندگی ها را به طور موقت تعطیل کنند.  این اختلال در کارخانه های چینی منجر به اختلال در عرضه محصولات در دیگر کشورهای مقصد و هدف نیز شده است؛ چین بعنوان تولیدکننده بزرگترین قطعات برای وسع عظیمی از کالاها باعث شده است تا قطعات مورد نیاز از کنسول های بازی تا خودرو ها همه دچار مشکل بشوند.

همچنین درباره کاهش سرمایه شرکت های سهامی خاص بخوانید.

تاثیر کرونا بر شرکت های چند ملیتی

تاکنون ارزیابی دقیقی نسبت به تاثیر مالی شیوع ویروس بر روی اقتصاد این برند های چند ملیتی بدست نیامده است منتهی با گذشت هفته ها شرکت ها درجات و مراتب مختلفی از چگونگی و میزان تاثیر این ویروس بر کسب و کارهایشان را ابلاغ کرده اند.

برای مثال در این عکس یکی از کسب و کار های تحت تاثیر ویروس کرونا را مشاهده می کنید و به وضوح نشان میدهد که چطور ویروس کرونا بر شرکت های چند ملیتی تاثیر گذاشته است.

تاثیر کرونا بر شرکت های چند ملیتی
کادر پلیس بیرون محوطه دیزنی لند شانگهای که تعطیل شده است.

از اولین شرکت های متضرر (UNDER ARMOUR)

شرکت تولیدکننده و طراحی پوشاک ورزشی آندر آرمور به سرمایه گذاران ابلاغ کرد که در ماه های اول سال 2020 و احتمالا تا آخرین ماه امسال متضرر خواهد بود که این ضربه به مبلغ پنجاه تا شصت میلیون دلار تخمین زده شده است؛علت این خسارات و زیان ها ویروس کرونا ذکر شده است.در سال گذشته شرکت آندر آرمور در منطقه آسیا و اقیانوسیه حدود 12 درصد فروش را به خود اختصاص می داد و یکی از بازارهای با رشد سریع را دارا بود لیک امسال دچار ضربه ای اساسی است.

این شرکت دیرتر افزود که : با توجه به سطح قابل توجه از عدم اطمینان و اوضاع درحال تحول و تغییر امروز نتایج و اتفاقات پیش رو تا آخر سال میتواند بسیار وخیم تر از آنچه باشد که فکر میکنیم گمان میکنیم فارغ از ضرر های مادی بیشتر دچار ضرر های معنوی بشویم.

ارسال جهانی محصولات پستی (فدکس)

فدکس شرکت پست بین المللی با اتحادیه خلبانان خود توافق کرده اند که در سفر ها اعضا، خدمه ، مهمانداران و خلبانان اجازه دارند تا در شرکت در پرواز های به چین خودداری و امتناع کنند ؛ اتحادیه دیگر که به نمایندگی از خلبانان فعالیت میکند توافق نامه مشابهی را ترتیب داده اند که اتحادیه مزبور به خلبانان اجازه می دهد تا از ورود و یا خروج به چین خودداری کنند و مرخصی بگیرند.

همچنین در خصوص توسعه تجارت بواسطه تثبیت برند (ظهور شرکت های چندملیتی) بخوانید.

تاثیر کرونا بر شرکت های چند ملیتی

مشاغل فعال حوزه سرگرمی (دیزنی، آیمکس و نینتندو)

وقتی بحث از زنده ماندن میشود بحث از سرگرمی کمی مضحک و سخره آمیز به نظر می رسد؛ به هرحال ورود و تاثیر کرونا بر شرکت های چند ملیتی صرفا به قشر صنعتی ،بنیادین و غول آسا محدود نمی شود این مسئله قادر است تا تمام ارکان جامعه دچار تزلزل کند. شرکت دیزنی آمار و ارقام و ارزیابی دقیق تری را درباره چگونگی تاثیر ویروس بر اقتصادشان را ارائه داده است؛ ظرف یک هفته تمام مراکز سرگرمی دیزنی لند در شانگهای و هنگ کنگ بسته شدند. تخمین زده میشود که این سری تعطیلی ها در سه ماه دوم سال میلادی درآمد شرکت را تا 175 میلیون دلار کاهش دهد.

شرکت فیلم سازی کانادایی آیمکس مجبور به تعویق اکران پنج فیلم سینمایی خود شد بطوریکه برنامه ریزی شده بود تا در حین تحویل سال چینی در چین بر روی پرده سینما ها بروند لیکن تماما معوق شدند و ضررهای بسیاری بر این شرکت وارد شده است. در کشور ژاپن شرکت تولیدکننده بازی های رایانه ای و کنسول های بازی نینتندو اظهار داشت که کنسول های بازی مشتریان ژاپنی با تاخیر مواجه خواهد شد.

تاثیر کرونا بر شرکت های چند ملیتی
یکی از نمایندگی های تعطیل شرکت اپل در نواحی پکن

تکنولوژی و فناوری در ضرر (APPLE -QUALCOMM)

تیم کوک مدیر اجرایی شرکت چند ملیتی اپل در ماه ژانویه به تحلیل گران گفت که تهیه قطعات مورد نیاز تولید ممکن است مختل شوند و فروشگاه های آنان در چین به طرز گسترده ای دچار ضرر شوند؛ شرکت اپل در چین دارای نقطه فروش بسیار عالی است و غالبا کالاهای خود را آنجا مونتاژ می کند لذا بی دلیل نیست اگر بگوییم که دچار ضرر بسیار شده است؛ آقای کوک همچنین اظهار داشت تامین کننده های شرکت اپل همچنان تعطیل هستند و تعداد متقاضیان آن در فروشگاه های چین بسیار کاهش و افت داشته است.

شرکت فناوری و تجهیزات ارتباطی و مخابراتی کوالکوام ، تولیدکننده سری قطعات گوشی های هوشمند هم آسیب دیده است سال پیش تقریبا نصف درآمدش از کشور چین کسب شده بود اکنون به علت کرونا بخش اعظم تولید و فروش آن دچار انهدام است؛ مدیر ارشد مالی این شرکت آکاش پالکیوالا خطاب به سرمایه گذاران گفت: این شرکت به علت عدم اطمینان ناشی از شیوع ویروس کرونا درآمد خود را بسیار پایین تخمین زده است.

در ماه فوریه علاوه بر تاثیر کرونا بر شرکت های چند ملیتی کنگره جهانی گوشی های موبایل در بارسنولای اسپانیا بعنوان یکی از بزرگترین نمایشگاه های تجاری صنعت فناوری و تکنولوژی پروتکل های خاص بهداشتی را لحاظ نمود، برای مثال از حضور هر شرکت چینی ممانعت کرده اند و فارغ از اجازه نمایشگاه ،شرکت های عظیم دیگری هم در این نمایشگاه حضور پیدا نکردند برای مثال شرکت تجارت الکترونیک آمازون و شرکت چند ملیتی سونی تصمیم گرفتند تا در این نمایشگاه شرکت نکنند.

تاثیر کرونا بر شرکت های چند ملیتی
نمایشگاه ماشین هیوندایی در سئول پایتخت کره جنوبی

شرکت های تولیدکننده خودرو و ماشین (TESLA-FORD-NISSAN- VOLKSWAGEN-FIAT)

بسیاری از کارخانه های تولیدکننده خودرو و از جمله شرکت های تسلا ، فورد ، نیسان و … بعلت شیوع ویروس کرونا بسته شده اند ، برای مثال شرکت نیسان ابلاغ کرد که احتمالا کارخانه هایشان در کیوشو ژاپن بعلت کمبود قطعات و دیرکرد در ارسال قطعات تعطیل شوند. شرکت هیوندایی پنجمین تولیدکننده بزرگ خودرو در جهان ابلاغ کرد که خط تولیدهایش در کره جنوبی به علت کمبود قطعات چینی موقتا متوقف خواهند شد .

مطلب پیشنهادی :  برندها و تبلیغات در طول تاریخ

تاثیر کرونا بر شرکت های چند ملیتی

شرکت های خودرویی امیدوار بودند تا با گذشت یک هفته بتوانندبه تولید بازگردند و آنرا از سرگیرند لیکن به هفته ها موکول شد تا بتوانند دوباره تولید را ادامه دهند همچنین فولکس واگن با راه اندازی مجدد زنجیره های عرضه و همچنین محدودیت های کار کارمندان خود روبرو است. فیات کرایسلر هشدار داد که فراگیر شدن این ویروس قادر است تمام کارخانه هایشان در اروپا را تعطیل کند معهذا فیات تغییر مسیر درآمدی برای شرکت در سال 2020 قائل نشد.

شرکت های هواپیمایی و مسافرتی (ROYAL CARIBBEAN)

 در ادامه می پردازیم به تاثیر کرونا بر شرکت های چندملیتی هواپیمایی که از کم ضررترین شرکت های این بیماری بوده اند ؛با گذشت هفته ها، مجموعه پرواز های به سمت چین همگی کنسل و لغو شده اند تمام خطوط به سمت این کشور بسته شدند شرکت های هواپیمایی بزرگی از قبیل دلتا،امریکن و یونایتد. اما همین شرکت ها به این مسئله پرداختند که چطور الغای این خطوط هوایی می تواند بر رویشان تاثیر بگذارد. تحلیل گران پیش بینی می کنند که تاثیر منفی و ضرر برای این شرکت ها بسیار اندک برآورد شود. هلن بکر یکی از تحلیل گران این حوزه اظهار می دارد که کل درآمد شرکت یونایتد تنها چهار درصد مختص به سفرهای چین بوده است و تنها متضرر 4 درصد خواهد بود این درحالی است که 3 درصد از درآمد شرکت دلتا و 2 درصد برای شرکت امریکن پیش بینی شده است.

هواپیمایی چین قصد دارد تا در هفته آینده هفت پرواز دوسویه و متقابل داشته باشد این درحالی است که تشکیلات هوایی چین در سال 2018 میلادی 129 پرواز دوسویه به ایالات متحده آمریکا داشت. طی جریانات اخیر انتشار ویروس کرونا به صنعت مسافرتی کشتی کروز هم آسیب وارد کرده ، برای مثال رویال کارائیب یکی از شرکت های فعال در این حوزه از پذیرفتن هر شخص با گذرنامه و پاسپورت چینی ،هنگ کنگ و ماکائو خودداری کرد. سخنگوی شرکت رویال کارائیب اظهار داشت که تمام مسافران این کشتی ها تنها خدمه ،اعضا و کارکنان آن هستند که چین را ترک میکنند.

همچنین درباره ی زمانی بخوانید که یکی از مدیران و یا صاحبین سهام به علت کرونا فوت کنند و سهامشان انتقال یابد: انتقال سهام متوفی به وراث 

تاثیر کرونا بر شرکت های چند ملیتی

شرکت های غذایی  (STARBUCKS -McDonald’s)

تقریبا چندصد شرکت غذایی مختلف تاکنون بسته شده اند یکی از بزرگترین این شرکت ها شرکت مک دونالد است که تابحال 3300 رستورانش تنها در چین تعطیل شده اند مدیر اجرایی این شرکت کریس کمپیزینسکی می گوید پیش بینی میشود که با باقی ماندن ویروس کرونا سودی ناچیز از درآمد کل شرکت باقی بماند. شرکت استارباکس نزدیک به 4300 کافی شاپ خود را تعطیل کرده است طی اخبار جدید این شرکت در این سال بطور موقت شامل ضرر های مادی بسیاری شده است.

بزرگترین شرکت غذایی جهان ،یام برندز بعنوان شرکت مدیریتی برند های کی اف سی و هات پیتزا فرانچایز در چین گفته است که یک سوم مراکز و رستوران هایش به علت انتشار ویروس در چین تعطیل شده اند ؛ فروشگاه های باقی مانده شاهد افت در فروش و تقاضا بوده اند.؛ در ضمن باید اشاره کرد تاثیر کرونا بر روی شرکت های چند ملیتی غذایی عمیق تر و غیرمادی تر خواهد بود.

تاثیر کرونا بر شرکت های چند ملیتی
یکی از فروشگاه های نایکی در پاساژی در پکن ، چین

شرکت های تولید محصولات لوکس و پوشاک(-NIKE -TIMBERLAND-NORTH FACE)

 سخنگوی شرکت نایکی گفته است تقریبا نزدیک به نیمی از فروشگاه ها و نمایندگی های برند نایکی در چین تعطیل شده اند بخش اندکی هم که بسته نشده اند ساعات کاریشان را به شدت کاهش داده اند؛نایکی تابحال اطلاعی از برآورد زیانهایش ارائه نداده است منتهی خطاب به سرمایه گذاران گفته است که تمام مواد مورد نیاز محصولات ما دچار اختلال های شدیدی شده اند لذا تلاش داریم تا عملکردهایمان در چین را بهبود ببخشیم.

هلدینگ کانادا گوس اظهار کرد تاثیرات منفی ناشی از بیماری به اندازه کافی زیاد هست تا تمام سود حاصله از یک سال را به خود اختصاص بدهد در ادامه تاکید کرد که این بیماری بر روی میزان متقاضیان داخلی چین و متقاضیان بین المللی در آمریکای شمالی (کانادا و ایالات متحده) و اروپا تاثیر گذاشته است با وجود اینکه هیچ خللی در زنجیره تامین مواد مورد نیاز تولید رخ نداده است.

شرکت وی اف که مالک برندهایی همچون تیمبرلند و نورث فیس است اطلاع داده است که نزدیک به 60 درصد از تمام فروشگاه هایشان در چین موقتا بسته شده اند و باقی هم که به فعالیت ادامه می دهند شاهد تقاضای به شدت کافی بوده اند. شرکت کالای لوکس و خانه مد بریتانیایی بربری (BURBERRY) به سرمایه گذاران هشدار داده است که انتشار ویروس خللی عمیق در تقاضای کالاهای لوکس وارد آورده است.

همچنین از بسته شدن 24 مرکز از 64 مرکز در چین خبر داد و افزود که مراکز دایر هم با کاهش ساعات کاری به فعالیت ادامه میدهند هرچند که با تعداد اندکی از مشتریان روبرو هستند.غول اقتصادی شرکت تپستری مالک شرکت های کوچ ،استوارت وایتزمن و کیت اسپید گفته است که شیوع و انتشار ویروس کرونا توانسته است تا در نیمه دوم 2020 فروش این شرکت را تا 250 میلیون دلار کاهش دهد و شرکت استه لودر شرکت لوازم آرایشی لوکس هشدار داده است شیوع میتواند ضربه ای بزرگ به نتایج مالی باشد همچنین پیش بینی میکنند که بیشترین تاثیر منفی بر روی شرکت در نیمه سوم سال رخ خواهد داد.

همچنین درخصوص سازمان حامی برند و فکر بخوانید.

تاثیر کرونا بر شرکت های چند ملیتی

                                 برای بهره مندی از مشاوره رایگان در امور ثبت برند ها شرکت ها و موسسات با کارشناسان مجرب ما تماس حاصل فرمایید:

021-22278447

موسسه کاراندیش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.