پرسونال برند و یا برند شخصی چیست ؟ ویژگی های آنها در کسب و کار چه چیز است؟ و ویژگی های منحصر بفرد این نوع برندها  چه چیز میتواند باشد ؟ این نوع برند ها چطور ظهور می کنند ؟ چه پرسونال برند های نباید ثبت شوند ؟ و در دیدی کلی تر چرا پرسونال برند؟ با ما در مقاله ثبت پرسونال برند همراه باشید. 

همچنین در خصوص مهمترین مقالات ثبت برند نیز بخوانید:

 مقابله و رویارویی برند های هم نام با فعالیت های مختلف اقتصادی

ثبت علامت تجاری در سازمان مالکیت فکری جهانی

توسعه تجارت بواسطه تثبیت برند (ظهور شرکت های بزرگ بین المللی)

پرسونال برند و یا برند شخصی چیست ؟

زمانیکه از پرسونال برند حرف میزنیم درواقع داریم از اسمی که توسط شما ایجاد و به شهرت رسیده است صحبت میکنیم، درابتدا ممکن است برندتان که همان نام شماست نامور باشد و یا ممکن است که نامتان ناشناخته باشد ولی بعدا به شهرت برسد درهر صورت پرسونال برند یعنی خودتان را تبدیل به یک برند نام آشنا کنید؛ پرسونال برند شما در واقع یک ترکیب از مهارتها و تجاربی هست که شما رو شما میکند.

برندها وظیفه دارند تا شما را از دیگر افراد اشخاص شرکتها و  موسسات جدا کنند. بواقع اگر برند شخصی شما منحصر بفرد و موثر باشد شما را در امور حرفه ای و شغلیتان از رقبا و دیگر افراد متمایز و مجزا میکند بطوریکه شاید بتواند رقیبی سرسخت برای رقبایتان باشد.

پرسونال برند ، همه چیز !

ما قبلا بر آن بودیم که هر برندی مربوط به یکسری شرکت و موسسه خاص و یا مربوط به یکسری کالاها و خدمات است مثل کبریت توکلی و یا دیجی کالا؛ منتهی امروز همه مان میدانیم که تقریبا هرچیزی میتواند یک برند موفق باشد حتی بصورت کاملا انفرادانه و شخصی و یا به اصطلاح پرسونال.

پس پرسونال برند شما چیست ؟ آیا شما فردی مشهور در شبکه های اجتماعی هستید و یا نویسنده یکسری رمان و یا حتی بازیگر ،کارگردان و یا یک فردی عادی هرچه که باشید میتوانید با رعایت روند قانونی برندتان را ثبت کنید و در انحصار شخص خودتان نگه دارید و به فعالیت اقتصادی خود بپردازید.

همچنین در خصوص برندها و علامت تجاری های نسل قبل بخوانید.

 

اشخاص مشهور میدانند چطور و چگونه می توانند بر روی مردم تاثیر بگذارند و آنها را به خود جذب کنند میتوانند مردم را شیفته خود کنند آثار طنز و یا خلاقانه شان میتواند بسیار بر مردم تاثیر بگذارد و حتی موجب الگوسازی اقشار جامعه نیز بشوند، جملگی نیروها و پتانسیل های بالایی در شروع یک کسب و کار جدید برای آنها وجود دارد حتی میتوانند کسب و کار پیشین خود را که بصورت جانبی دنبال میشد بصورت رسمی با ثبت پرسونال برند مزبور ادامه دهند.

ایده ی برندسازی شخصی یا همان پرسونال برندینگ درواقع ممکن است افراد را ناراضی کند اگر که صاحب و یا صاحبین آن در فضاهای تحت وب به فعالیت نپردازند درواقع پرسونال برند هایی که صاحبین مشهور در شبکه های اجتماعی دارند مملوء از پتانسیل ها و فرصتهای بسیار هستند و میتوانند با مدیریت درست و حرفه ای شاهد یک تجارت بزرگ و فزاینده باشند. هر چند باید افزود که افراد عادی هم می توانند با ورود به فضاهای اجتماعی میتوانند به تدریج به همان نتیجه مطلوب نیز برسند.

هرچند برند های امروز محدود به یک قشر نیستند و میتوانند از هر شغل و سطح شهرتی ظهور کنند ولی این افراد مشهور شبکه های اجتماعی هستند که میتوانند بهترین نوع پتاسیل را در این حوزه دارا باشند. این نوع برندها خودشان بالفعل نیرو دارند چونکه دراین حین شاهد افرادی بودیم که مشهور نبوده و تمرکزشان بر ساخت یک پرسونال برند است. سخنمان به خطا نرفته است اگر بگوییم که این برندها معمولا منطق و قاعده ای ندارند ؛ ما پیشتر از این هم شاهد پرسونال برندهایی بودیم که قبلا اصلا شناخته شده نبودند و حالا برای خودشان نامی دارند.

چرا پرسونال برند؟

پرسونال برند ها درواقع خیلی بیشتر از نسل قدیمی برند ها هویت بخش هستند و در ذهن متجلی میشوند بگونه ای که ممکن است در آینده شاهد تعداد بیشتری از این موارد باشیم. این برندها میتوانند همان کاری را کنند که تبلیغات زیاد با شکل و فرم یک محصول میکند و موجب میشوند تا در پس ناخودآگاه مشتریان نوعی آشنایی و قرابت احساس شود. بطور صریح تر همه میدانند که اسم یک انسان بطور میانگین خیلی بیشتر در ذهن میماند تا یک نام که صنعتی و پیچیده.

در واقیعت پرسونال برند ها با فضاهای تحت وب به تداوم و بقایشان ادامه میدهند و با گسترش روزافزون شبکه های اجتماعی و اجتماعات اینترنتی میتوان گفت که فضایی مناسب برای شناساندن این نوع برند به مردم هستند پرسونال برند هایی که مربوط به افراد مشهور هستند درواقع با ورود به عرصه اقتصادی میتوانند محصولاتشان را خیلی بهتر به فروش برسانند و یا بعضا میتوانند توسط دیگر صاحبین کسب و کار مورد حمایت واقع شوند .

بیشتر افراد مشهور از اینکه خودشان را یک برند کنند و پا به عرصه کسب و کار بگذارند واهمه دارند و میترسند مبادا نتوانند آن موفقیتی که شایسته و بایسته است را بدست آورند و اکثرا درخصوص این مسئله مغفول مانده اند منتهی همانطور که گفتیم پتانسیل های بسیاری را دارا هستند. ساخت وجهه ی موثر و تولید محتوای مرتبط درباره ی شما و شغلتان برای گسترش این نام و برند پس از ثبت برند ارزشمند خواهد بود چراکه تا زمانیکه برندتان ثبت نشود سرمایه گذاری هایتان اشتباه و موجب اتلاف وقت است

بنابراین پیش از هر اقدامی بایستی ابتدا پرسونال برندتان ثبت شود و اطمینان حاصل کنید که  میتوان بر روی این علامت تجاری سرمایه گذاری های لازم و مورد نیاز انجام شود.

ویژگی های منحصر بفرد پرسونال برند ها

یک برند موفق بایستی بتواند موجب نوعی حس تمایز با دیگر محصولات و یا خدمات رقبا ایجاد کند.که این مورد معمولا در پرسونال برندها موفق بوده است همانطور که پیشتر به آن پرداختیم.

 1. پرسونال برند های موفق بسیار قابل اعتماد هستند و حس اعتماد و ایقان را به متقاضی خود القاء میکند.
 2. پرسونال برند های نیرومند بسیار ارتباطی هستند و حس خوبی به مخاطبین خود میدهند و حس علاقه را در آنان بر می انگیزانند.
 3. پرسونال برندها برخلاف شهرت صرف، بسیار آگاهانه هستند و بسیار بر فرهنگ خود تمرکز میکنند و نوایی از ماهیتشان را به دیدگان بازار به نمایش می گذارند.
 4. پرسونال برندها عموما از قدرت زیادی در انتقال مفهوم فرهنگ برندشان برخوردارند و به شیوایی آنرا به ذهن مخاطب منتقل میکنند.
 5. برند های شخصی قوی دارای نقطه فروش منحصر به فردی هستند.
 6. فعالیت های دیگر مالک برند نیز میتواند بر روی تجارت و کسب و کار وی تاثیر بگذارد.
 7. بعضا میتوانند حس هوادارانه و طرفدارانه را در متقاضی ایجاد کنند و متقاضی را تشویق به انتخاب برند مزبور کند.

ویژگی های عمومی برندها

 1. مهمترین وظیفه برند ها و علائم تجاری این است که با دیگر برندها یک تمایز مشهود داشته باشند.
 2. محور بازاریابی ست و  ایجاد کننده ی نوعی زیرساخت در وجهه ی هر کسب و کار میباشد.
 3.  اگر شخصی بعد از مدتی نتوانست از پرسونال برند خود به نحو لازم استفاده کند میتوانند برند خودش را در اختیار شخص دیگر بگذارد اصطلاحا تحت لیسانس و زیر نظر وی به فعالیت ادامه دهد و در قبال حق امتیاز آن به مالک وجهی بدهد. بعضا پیش می آید که مالکین این برند ها صرفا از همین طریق به کسب درآمد میپردازند.
 4. در صورت تمایل صاحبین برندها میتوانند تا از حالت انفرادی خارج شده و شرکتی تاسیس کنند و یا با شرکت های فعال دیگر در این زمینه به فعالیت بپردازند.
 5. جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.
 6. مشوقی عالی برای افزایش کیفیت محصولات و خدمات هستند.
 7. با توجه به میزان پتانسیل ها و فرصت ها می تواند موجبات وام های مختلفه و حتی حمایت های همه جانبه نیز بشوند.
 8. حوزه فعالیت برندها محدود نیست و بعدا میتوان کالاها و خدمات جدیدی را به برند پیشین الحاق کرد. 
 9. مانع از ثبت برندهای مشابه آن میشود و راهی برای ثبت چنین برندی در آن حوزه وجود نخواهد داشت و  حتی ترجمه آن هم توسط غیر ،قابل ثبت نخواهد بود.

چرا ثبت پرسونال برند؟

پس از ثبت پرسونال برند انحصار آن به مدت ده سال به شما اعطا خواهد شد لذا پس از ثبت میتوانید از برندتان در فعالیتی که پیشتر انجام میداده اید و یا در کسب و کار جدید بهره بگیرید ضمنا پس از تمام شدن ضرب الاجل برندتان ، میتوانید در واپسین ماه های منتهی به اعتبار آن تصمیم به تمدید آن بگیرید و به فعالیت به مدت ده سال دیگر ادامه دهید. 

با تمام ویژگی ها مثبت ، اگر برند ثبت نشود در حالت خوشبینانه شرکت و یا اشخاص رقیب با بکارگیری همان برند و یا برند مشابه میتوانند در تشخیص متقاضیان برند مزبور سردرگمی ایجاد کنند و اعتبار پیش ساخته برند مزبور را تخریب کند و در حالت بدبینانه یکی از رقبای برند مذکور میتوانند نسبت به ثبت آن برند اقدام کنند و بطور قطع از فعالیت وی در آن حوزه جلوگیری کنند.

بایستی متذکر شویم که پایه، اساس و شالوده هر کسب و کار منوط به منحصر شدن و مورد ثبت واقع شدن برند است بی آن تمام کسب و کار ها در خطر نابودی، تخریب و سوء استفاده سودجویان قرار خواهند گرفت، بی آن تمامی هزینه ها برای تبیلغات ، توزیع و عرضه ، تولید محصولات و … تماما به هدر خواهند رفت و بلا منفعت خواهند بود بی آن تمامی آن ویژگی های مثبت دست یافتنی نخواهند بود و تماما به شهرت پیش ساخته آسیب وارد خواهد کرد. به عبارت صریح تر همگی وابسته به ثبت هستند.

پرسونال برند قابل ثبت

عام بودن: برندها در حالت کلی فارغ از پرسونال و غیر پرسونال نبایست اینقدر عام باشند که هیچ تمییزی بین آن و چیزی دیگر وجود نداشته باشد برای مثال شما نمیتوانید مطلقا واژه علی را ثبت کنید ضمنا فارغ از ثبت شدن و یا ثبت نشدنش، به مفهوم پرسونال برند نیز آسیب خواهد زد چونکه خودش را از دیگر نام ها جدا نخواهد کرد ممکن است هزاران هزار علی در ایران وجود داشته باشد.

توصیف گر بودن : جمیعا علائم تجاری و یا همان برند ها نمی توانند شامل یک سری واژه هایی باشند که ذاتا در عین محصول یافت میشوند و صرفا به توصیف یکی از اجزا محصول میپردازند را به تنهایی ثبت کرد برای مثال یک شرکت اجاره خودرو برای ثبت برند خود واژه سریع را انتخاب کند ،این مدل برند ها ثبت نخواهند شد بطور کلی اگر به توصیف کالاها و یا خدمات برند بپردازد به احتمال زیاد مورد ثبت واقع نخواهد شد.

نشان ها و علائم گمراه کننده : مجموعا برند ها نمیتوانند شامل واژگان و یا بطورکلی تر علائم گمراه کننده و گنگ باشند برای نمونه تصویر گاوی که بر روی برندهای تولید کننده کره مارگارین است نمیتواند ثبت شود چراکه این موجب خواهد شد تا متقاضیان این محصول به اشتباه بیافتند و گمان کنند که این محصول از محصولات لبنی است علاوه بر آن میتواند تاثیر منفی بر پرسونال برند ها نیز داشته باشد.

نشان های خاص : پرچم‌ها نشان‌های سلطنتی، علائم رسمی دولتی و نشان‌های کشورها و سازمان‌های بین المللی که نمونه‌ای از آنها به دفاتر رسمی بین‌المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی اعلام شده است معمولآ قابل ثبت نیستند.

همچنین در خصوص ثبت علامت تجاری جهانی نیز بخوانید.

بطور کلی این موارد طبق ماده 32 علامت تجاری قابل ثبت نخواهند بود:

خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد ، (جز کلمات و واژگان رکیک باشد نام های زشت و نا پسند نه ثبت میشوند و نه میتوانند فرصتی برای رشد پیدا کنند این به افرادی که میخواهند از مفهوم پرسونال برند استفاده کنند ولی نامی خوش و متناسب ندارند توصیه نمیشود و به این افراد پیشنهاد میشود تا با نام های دیگری به فعالیت بپردازند.)

مراحل ثبت پرسونال برند 

ارائه مدارک هویتی به مشاورین کاراندیش 

تنظیم اظهارنامه پرسونال برند

بررسی اظهارنامه برند توسط اداره مالکیت صنعتی و اگهی نوبت اول

ثبت پایانی و نهایی و صدور آگهی رسمی 

مدارک جهت ثبت پرسونال برند برای بکارگیری توسط شخص حقیقی 

کپی مدارک هویتی مالک و یا مالکین برند (اعم از کپی شناسنامه و کپی کارت ملی )

مجوز یا پروانه بهره برداری و یا مدرک دال بر فعالیت

کارت بازرگانی مالک و یا یکی از مالکین جهت ثبت پرسونال برند هایی که شامل الفاظ و یا حروف خارجی میشود.

کارت بازرگانی و شرایط اخذ آن

 

 

تذکر : درصورتیکه شخص مجوزی در عرصه کسب و کار هدفش نداشته باشد میتواند با شخصی که دارای این مجوز است بطور مساوی و یا غیر مساوی شریک بشود ، این مورد در خصوص کارت بازرگانی نیز صدق میکند .

بریا بهره مندی از مشاوره رایگان با کارشناسان ما با شماره ذیل حاصل فرمایید.

021-22278447

موسسه کاراندیش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.