چرا باید برند را ثبت کرد ؟ آیا با ثبت برند می توان از حقوق انحصاری آن بهره مند شد ؟ مراحل ثبت برند ( صرف هر برندی) چگونه خواهد بود ؟ چه مدارکی را برای ثبت برند نیاز خواهم داشت؟ چند نفر می توانند مالک یک برند باشند ؟ آیا برند برای مدت نامحدود ثبت می شود ؟ با ما در مقاله مراحل ثبت برند همراه باشید.

در هر موقعیت و کسب و کاری ،  افراد نیاز برند و نامی برای پیشرفت و توسعه را مهم می پندارند کمتر کسی است که این مهم از نظرش دور بماند و به غفلت از آن عبور کند. در این حین تعداد کثیری از افراد و صاحبین کسب و کار که به امر تجارت مشغول اند استفاده از یک برند را ریسک می پندارند و حتی به ثبت برندهای مختلف و متعدد می پردازند تا بتوانند موارد و نقاط بیشتری از بازار را از آن خود کنند. ( ایجاد وفاداری با حضور مکرر و پرتکرار در بازار)

راهنمای مطالعه متن:

درهر صورت چه شما تولیدکننده مواد داروئی باشید و چه تولیدکننده مواد غذایی و یا یک گروه ساختمان سازی بزرگ و غیره به حقوق انحصاری که برند ثبت شده به شما می دهد نیاز دارید این حقوق انحصاری که می تواند برای نمونه از ثبت نام تجاری شما برای بار دوم توسط دیگری جلوگیری کند مهم ، ضروری و از پیش زمینه های هر کسب و کاری تلقی می شود . لذا با توجه به میزان اهمیت این موضوع تصمیم گرفته ایم تا در جهت شفاف سازی پروسه ثبت برند مراحل ،مدارک وشرایط آن مقاله ای با عنوان مراحل ثبت برند بنویسیم.

همچنین من باب برجسته ترین مقالات ما بخوانید.

ثبت برند بصورت بین المللی در سازمان مالکیت فکری جهانی (WIPO)

 

ثبت پرسونال برند مدارک و مراحل صفر تا صد

ثبت پرسونال برند - مراحل ثبت برند

ثبت شرکت های پیمانکاری و عمرانی

ثبت شرکت پیمانکاری و عمرانی و مراحل ثبت برند

برای سهولت در نوشتار مقاله مراحل ثبت برند سعی بر آن است تا در ابتدای امر مدارک مورد نیاز را قید کنیم و مثبت بر آن مقاله را ادامه دهیم و به آن رجوع کنیم.

مدارک لازم برای ثبت برند برای اشخاص حقیقی

 1. کپی تصاویر شناسنامه متقاضی و یا متقاضیان  
 2. کپی تصاویر کارت ملی  متقاضی و یا متقاضیان 
 3. کارت بازرگانی (بشرط وجود حروف و الفاظ خارجه در بطن علامت تجاری)
 4. کپی مجوز دال بر فعالیت (جواز کسب، جواز تاسیس پروانه بهره برداری ،پروانه ساخت، کارت بازرگانی )

مدارک لازم برای ثبت برند برای اشخاص حقوقی و شرکت ها 

 1. کپی تصاویر شناسنامه 
 2. کپی تصاویر کارت ملی
 3. روزنامه تاسیس شرکت 
 4. آخرین تغییرات ثبت شده شرکت (بطوریکه از آخرین تغییرات آن بیشتر از دو سال تجاوز نکرده باشد)
 5. کپی مجوز فعالیت ( جواز تاسیس ، جواز کسب، پروانه بهره برداری،پروانه ساخت،کارت بازرگانی)
 6. کارت بازرگانی (در صورتیکه از برند مزبور شامل حروف و یا الفاظ خارجه باشد)

همچنین من باب اخذ کارت بازرگانی ویژگی ها و شرایط بخوانید.

مراحل ثبت برند و کارت بازرگانی

نکته: وجوب و لزومی در داشتن کارت بازرگانی برای متقاضیانی که برند هایشان از حروف و الفاظ خارجه تشکیل نشده باشد ، نیست.

نکته : برند هایی که دارای واژگان به زبان های ترکی ، کردی و دیگر زبان های مختلفه ایرانی هستند نیاز به کارت بازرگانی ندارند منتهی معنای آنان باید در مراجع و  فرهنگ واژگان یافت شوند و مراحل ثبت برند تسهیل می گردد.

نکته: عموما نام ها و اسامی خاص زبان های ایرانی از قابلیت و قوه ی ثبت خوبی برخوردارند.

نکته: برندهای اشخاص حقوقی ( شرکت ها) از برندهای اشخاص حقیقی (شخصی) رابطه ای جدا دارند و جدای از هم می توانند مورد ثبت واقع شوند.

مدارک و فرم اطلاعاتی تطبیق با وضعیت

با کامل کردن مدارک فوق برای اشخاص حقوقی(شرکت ها ) و اشخاص حقیقی (شخصی) می بایست در گام اول دو نسخه قرارداد و فرم اطلاعاتی که برایتان ارسال می شود را تکمیل کنید و موارد هویتی از قبیل نام و نام خانوادگی ایمیل کالاها و خدماتی که تقاضا می کنید ( برای نمونه کالاهای تولید مواد غذایی و پخش) را ذکر و ذیل دو قرارداد را امضا و مجددا آنرا به ما ارسال کنید.

بدین جهت مدارک مزبور برای ثبت به کارشناس مربوطه ارائه و در صورت تایید برای مرحله تنظیم اظهارنامه آماده می گردد ، کالاها تعیین شده در فرم اطلاعاتی با مجوز ها و مدارک دال بر فعالیت تطبیق داده می شود سپس اظهارنامه شما تنظیم میگردد و کارتابل کارشناس مورد بررسی قرار می گیرد تا در صورت تکمیل به اداره برگردد.

بررسی در اداره 

با برگشت پرونده به اداره پرونده تحت بررسی های لازمه قرار می گیرد و تک تک جزئیات و اجزای آن تحقیق و ملاحظه می شود. برای مثال عدم مشابهت برند با برندی دیگر . کارشناس پرونده مذکور را از حیث شرایط و ضوابط قانونی آن بررسی می کند تا اگر دارای شرایط و ضوابط قانونی است آن را تایید کند و پرونده برای آگهی ارائه شود و با پرداخت هزینه آگهی اظهارنامه به چاپ می رسد آن وقت برای چاپ روزنامه هم آماده و به چاپ می رسد.

اگر بیانیه و ابلاغیه ای تحت عنوان رفع نقص از سوی اداره ثبت به پروفایل متقاضی ارسال گردد چنین می نماید که یکی از مدارک هویتی وی ناقص و یا حاکی از وجود یک سری اطلاعات مبهم و گنگ در اظهارنامه ست و یا حتی متن اظهارنامه مذکور دچار نقص هایی است که نیاز به اصلاح داشته است . منتهی به مراتب اگر بیانیه و ابلاغیه ای حاکی از رد اظهارنامه به پروفایل متقاضی ارائه شود اصطلاحا غیرقابل ارتفاع و حل خواهد بود ؛ ابلاغیه رد اظهارنامه ارتباط مستقیم با ملزمات ثبتی آن از جمله وجود برند مشابه و مانند آن دارد و یا در مواردی که اظهارنامه به سرعت رد می شود اشاره به وجود چنین علامت تجاری در سیستم است.

دلایل رد برند متقاضی – پیش از ثبت از آنها بپرهیزید

 1. عین علامت تجاری باشد که پیشتر به نام شخصی ثبت شده باشد یا تاریخ تقاضای ثبت آن متقدم و دارای حق تقدم برای کالاها و خدمات که شباهت چشمگیری با برند پیشین داشته باشد.
 2.  عین یا به طور گمراه‌کننده‌ای مشابه یا ترجمه یک علامت تجاری یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها و خدمات به ثبت رسیده باشد.
 3. عین یا تقلید نشان نظامی‌، پرچم‌، یا سایر نشانهای مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمانهای بین‌الدولی یا سازمانهایی که تحت کنوانسیونهای بین‌المللی تأسیس شده‌اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن که توسط مقام صلاحیتدار کشور مربوط یا سازمان ذی‌ربط اجازه استفاده از آن صادر شود. 
 4. عین یا شبیه آن قبلاً برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن که عرفاً میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد.

مقاله پیشنهادی: ثبت شرکت سهامی خاص

اقدامات مجدد پس از رد در بازه اعتراض

همانطور که بالاتر در اولین مراحل ثبت برند گفته شد از زمانی که آگهی اظهارنامه صادر و برای چاپ روزنامه ی درخواست و تقاضای آن ارسال شده است امکان نخواهد داشت تا در آن بازه نسبت به ثبت علامتی که در این مرحله است اقدام کند مسلما به وی ابلاغیه ای حاکی از رد آن ارسال خواهد شد .

همچنین امکان دارد در ابلاغیه مذکور علت رد شدن آن باشد که برندی با همان کالاها قبلا مورد ثبت واقع شده باشد لذا شخص متقاضی میتواند مجددا با درخواست کالاهای دیگری برای همان علامت تجاری نیز اقدام کند.

با این اوصاف طبق قانون ضرب الاجل به مدت سی روز برای مالک و یا مالکین ایجاد گردیده تا اگر اعتراضی نسبت به تقاضای برند مزبور وجود دارد ارائه شود بنابراین پس از این ضرب الاجل مثبت بر آن خواهد بود که اعتراضی نسبت به برند متقاضی نبوده و با پرداخت هزینه های آگهی و روزنامه وارد مرحله چاپ خواهند شد این مرحله از مراحل ثبت برند بسیار دارای اهمیت است. در این مرحله روزنامه و آگهی به کارشناس و مشاور ارائه میشود تا ضمن تایید الزامات ثبتی آن نسبت به موقیعت و شرایط آن نیز توجه شود و در آخر اداره مالکیت معنوی با استعلام وضعیت و موقعیت آن نسبت به ایجاد گواهی برند و یا همان تصدیق برند را به نام مالک ویا مالکین اقدام خواهد کرد و به متقاضی تقدیم خواهد شد.

برند چند سال اعتبار دارد؟

لازم به قید است که برندها و درحالت کلی علائم تجاری به مدت ده سال متوالی و پیوسته از تاریخ اظهارنامه یعنی همان زمان که متقاضی تصمیم به ثبت و انحصاری کردن حقوق برند و نام خود می گیرد می باشد در ضمن متقاضی می تواند در واپسین ماه های منتهی به آخرین سال نسبت به تمدید آن اقدام کند و مجددا برای ده سال متوالی دیگر مورد استفاده وی قرار بگیرد.

(برای نمونه برندی سال 1390 به ثبت رسیده است لذا برای تمدید آن می بایست سه تا شش ماه آخر 1399 تصمیم به تمدید بگیرد در غیر اینصورت با گذشت از اعتبار تصدیق ، متقاضی می بایست جریمه ای برای عدم تمدید به موقع آن پرداخت کند.)

درضمن امکان دارد متقاضی بعد از مدتی چند تمایل پیدا کند تا کالاها و  خدماتی جدید به برند خود الحاق و اضافه کند لذا مراحل ثبت برند از سر گرفته میشود تا کالاها و خدمات جدید به برند اضافه گردند. تمامی کالاهای درخواستی که دارای شرایط سابق الذکر باشند بوسیله اداره مالکیت معنوی انجام خواهد شد ، پس از اضافه کالا تمامی خدمات و موارد درخواستی پشت گواهی قابل مشاهده خواهند بود و عینا با کالاهای پیشین از حیث محافظت برابری خواهند کرد.

تذکر : برای اضافه کالا مجوز یکی از مالکین کافی است و نیازی به دو مجوز برای یک نوع فعالیت وجود نخواهد داشت.

شرکت کاراندیش

فعال حوزه ثبت شرکتها و علائم تجاری

برای مشاوره در امور ثبت و تغییرات شرکت ها ، علائم تجاری، طرح های صنعتی با شماره هایی زیر تماس حاصل فرمایید.

021-22278447

021-22278451

 در بخش زیر شما قادرید ما را از نظرات و پیشنهادهای گرانبهای خود درباره ی مراحل ثبت برند مطلع و دست یافتن به جایگاهی بهتر برای ارایه مقالات بهتر یاری کنید.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.