کاراندیش مشاور و مجری شما در کلیه امور ثبتی مالی و حقوقی

ثبت کاراندیش

۲۲ دلیل ثبت برند

برندها یا علائم تجاری با تاریخ چند هزار ساله ای که برای آن با تعریف امروزی قائل شده اند دارای ویژگی هایی برتر و برجسته هستند با پاسخ به پرسش چرا می بایست برندتان را ثبت کنید که در ادامه به 22 دلیل ثبت برند می پردازیم ؛ عنصر تمامی علائم تجاری موفق و متناسب بازار ، به تمایز برمی گردد.

همه اسامی که در تعریف برند و در حالت کلی علائم تجاری قرار می گیرند می بایست متمایز باشند؛ اصل تمایز به دوران چندهزار ساله چین، یونان و هند می رسد جایی که افراد بر روی کالاهایشان نقوشی متمایز و خاص حک می کردند. به راحتی می توان این تمایز را در تسلیحات نظامی ، صنایع دستی چینیان و هندیان در اروپا ، آسیا ، در کشورهای مختلف متمدن از جمله ایران مشاهده کرد. در ادامه به 22 دلیل ثبت برند و رابطه ی آن با تمایز شما از دیگر رقبا و افراد را مطالعه می کنید با ما در این مقاله همراه باشید.

22 دلیل ثبت برند

علامت تجاری از دیدگاه قانون

در این بخش از 22 دلیل ثبت برند می پردازیم به دیدگاه قانونی آن ؛ برندها و علائم تجاری در قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب تیرماه 1310 ، علامت تجاری چنین تعریف می شود : علامت تجاری به هر نوع علامتی که شامل نقش ، تصویر ، حرف ، عبارت ، مهر ، لفاف ، برند ، لوگو و غیره است که برای امتیاز و تشخیص محصول صنعتی و تجاری استعمال و اختیار می گردد ؛ طبق همین قانون حق استعمال انحصاری علائم تجاری فقط و منحصرا به نام کسی خواهد بود که آنرا به ثبت رسانیده است.

در بیانی صریح تر علامت تجاری عنصری در بطن و وجودش دارد که می تواند کالاها و خدمات ثبت شده خود را از یک شخص یا بنگاه و کالاها و خدمات آنها متمایز و مجزا می سازد برای نمونه فرقی ست بین برند کوکاکولا ، پپسی و زمزم . همگی می دانند که این ها از شرکت های دیگری ، مزه ها و بسته بند های دیگری ( ثبت طرح صنعتی ) تشکیل یافته اند.

طبق ماده ۳۰ قانون علامت‌، علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از:
  1. علامت یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.
  2. علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رؤیتی که باعنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یاخدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می‌کنند متمایز سازد.
  3. نام تجارتی یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص‌کننده شخص حقیقی یاحقوقی باشد.

22 دلیل ثبت برند

تمایز از رقبا

همه صاحبین کسب و کار برای اینکه بتوانند خود را از دیگر رقبا جدا کنند دست به انتخاب نام های متفاوت از رقبا می زنند تا اولا خود و کسب و کارشان را از آن ها جدا کنند ثانیا نشان دهند آنها کسب و کار خودشان را دارند شیوه ها ، استراتژی ها و روش های خودشان را در خدمات و تولید کالاها دارند ، تمایل دارند تا نام خودشان یا لوگو و برندی که دوست دارند و خود را بسته به آن می دانند را برای خود اتخاذ کنند.
برای این کار تقریبا همه می توانند نامی برگزینند و یا لوگویی طراحی کنند اما از حیث قانونی کسانی که علامت تجاریشان را ثبت می کنند می توانند خود را متمایز کنند در این دیدگاه متمایز به کسانی گفته می شود که در حیث یا حیث هایی که فعالیت می کنند دارای حقوقی انحصاری و منحصر بفرد باشند که مالکینی مشخص و معین دارند و گرنه تمام آن نام ها می توانند به راحتی به ثبت دیگران برسند و آن تفاوت را از شما سلب کنند پس تمایز با مالکیت امکان پذیر است اگر که به دنبال این تمایز هستید تنها راه آن ثبت و رعایت ملزمات قانونی آن است.
برای تمایز شما از شرکت ها و برندهای دیگر می بایست در ابتدای امر نامی با توجه به شرایط و ملزمات ثبتی آن انتخاب و سپس آنرا ثبت کنید ؛ پس از آن می توانید نام ، لوگو ، برند و هر آنچه که در علامت تجاری وجود شما وجود دارد را به ثبت برسانید.

جلوگیری قطعی از سودجویان

همانطور که نیم نگاهی به آن انداختیم عدم ثبت یک نام و علامت تجاری می تواند راه را برای هر کس که بخواهد آنرا ثبت و جلوی فعالیت قطعی شما را بگیرد بازست به عبارت دیگر وقتی شما تصمیم می گیرید با یک نام فعالیت کنید میبایست آنرا ثبت کنید (درخواست کنید) تا شما به عنوان مالک آن شناخته شوید وگرنه طبق قانون ثبت علائم تجاری و اختراعات ( حق استعمال انحصاری علامت تجاری فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رسانیده است)

لذا اگر در آینده کسی ناشناس علیه شما طرح دعوی و شکایت نمود و شما را به دادگاه فرا خواند و از شما تقاضای غرامت و خسارت کرد و یا جلوی فعالیت اقتصادی با آن نام چندین ساله تان را گرفت شوکه نشوید سخنمان به خطا نرفته است اگر بگوییم فلسفه ی ثبت علامت تجاری و کنوانسیون مربوطه به همین دلیل بر می گردد ؛ این دلیل شاید از عمده ترین و مهم ترین 22 دلیل ثبت برند باشد.

اعتمادسازی

همه ممکن است به خاطر محصول خاص یک شرکت قدیمی که کیفیت بالایی دارد و برایشان نام آشنا شده خرید کنند و تنها علت برایشان نام آشنا بودن و قدیمی بودن باشد ؛ حتی بعضی از مواقع همین متقاضیان و مشتریان می توانند دیگران را به خرید و انتخاب برند شما سوق بدهند و آن ها را به شما بکشانند چراکه شما آشنایید ولی بدون برند و علامت تجاری ثبت شده اولا شما شناخته نخواهید شد تا به مرحله شهرت و ناموری برسید در ضمن نباید فراموش کرد که برند و علامت تجاری های ثبت نشده می تواند نقطه ضعف و همان پاشنه آشیل همه کسب و کار های جدید و قدیمی باشد که نسبت به آن اقدام نکرده اند.

ضروری برای کسب و کارها

در برخی موارد کسب و کار ها از سوی دولت مجبور به ثبت علامت تجاری می شوند هرچند عموما صاحبین کسب و کار این حوزه ها پیش از اجبار نسبت به ثبت آن اقدام می کنند آن دسته از صاحبین کسب و کار که به داروهای مخصوص و اسپشیال که مورد استفاده طبی و پزشکی قرار بگیرد ، مواد خوراکی که در پوشش و ظرف های خاصی قرار بگیرد ، نوشیدنی ها ، آبمیوه ها ، نوشابه ها و غیره ، و تمام لوازم آرایشی که بر روی پوست و غیره مورد استفاده قرار بگیرد.
که نهایتا تمامی این ها بالاجبار مورد ثبت واقع خواهند شد منتهی این به این معنی نیست که حوزه های فعالیت دیگر نمی بایست برندشان را ثبت کنند برند ها و علائم تجاری مانند شناسنامه افراد هستند بدون آن شخص نمی تواند حتی تحصیلات ابتدایی داشته باشد و یا اصلا حساب بانکی باز کند این دلیل همچون دلیل اول به تمایز برمی گردد و از دیگر عمده ترین 22 دلیل ثبت برند هستند.

اگر نامی مشهور دارید

یکی از پاسخ ها به سوال چرا می بایست برندتان را ثبت کنید می تواند به یکی از مهم ترین و با پتانسیل ترین 22 دلیل ثبت برند اشاره داشته باشد آن هم فعالیت با نام مشهوری است که لحظه لحظه در معرض از بین رفتن است.
ممکن است شما یک شخص معروف باشید و یا نام آشنایی که در شهر و دیرینه خود بسیار معروف بوده است را بخواهید به ثبت برسانید و یا اینکه با اسمی معروف مشغول به فعالیت بوده اید و سالیان متمادی از استفاده شما از آن می گذرد منتهی فعالیت متمادی و طولانی حتی به طول صد سال طبق ماده مذکوره فوق دلیلی بر مالکیت نیست مگر با ثبت آن ؛ تمام کسانی که فکر می کنند نامشان ارزش ثبت را ندارد ، بعد از ثبت برندشان توسط افراد دیگر متوجه ضررهای معنویشان می شوند.
شرکت ما با 20 سال سابقه شاهد این ضررها بوده است که برخی صاحبین سرمایه و تجارت با غفلت گذردن از آن مجبور به رها کردن تجارت خود حتی تجارت هایی خانوادگی و قدیمی خود شده اند و مجبور شده اند به سمت تجارت های ناآشنا و جدید بروند و یا اینکه به شخص مالک علامت تجاری مبالغی برای حق انتفاع پرداخت کنند که صد البته هزینه اش از هزینه ی ثبت آن بیشتر است. این پرداخت ها تا زمانی که مالک نسبت به تمدید علامت تجاری خود اقدام کند امری است حتمی یا اینکه می بایست علامت تجاری را با مبلغی که وی تعیین می کند خریداری کنید ؛ هرچند کدام مالک از چنین منفعتی می گذرد و آنرا تمدید نمی کند و یا آنرا رها می کند ؟

برند مشابهتان ثبت نمی شود !

اشخاص دیگر (حتی از خانواده شما) حق ثبت برند شما را برای کالاها و خدمات ثبت شده شما را ندارند ؛ دیگران حتی حق ثبت برند ، علامت تجاری و هر آنچه در بطن علامت تجاری بکاررفته است را ندارند ؛ همچنین احدی حق ثبت برند مشابهتان را که شباهت فاحشی دارد را نخواهند داشت ، علاوه بر آن هیچ کس حق ثبت ترجمه علامت تجاری شما را نیز ندارند . تمام موارد سابق الذکر با توجه به تصدیق و گواهی برند می تواند بعدا در محاکم بعنوان مدرک قوی و مستدل ارائه گردد و جلوی برند مشابه شما را بگیرد.

علائم تجاری سند مالکیت دارند

تمام برند ها ، لوگوها ، نام ها و در حالت کلی علائم تجاری ثبت شده یک تا چند برگ سند مالکیت دارند که بیشتر تحت عنوان تصدیق و گواهی علامت تجاری از آن یاد می شود طبق ماده 39 قانون ” هر گاه اداره مالکیت صنعتی تشخیص دهد که شرایط مندرج در این قانون رعایت شده باشد علامت را ثبت کرده و گواهینامه (گواهی و تصدیق برند) به نام متقاضی صادر می کند” این موضوع طبق قانون ، حق استفاده انحصاری از یک علامت به کسی اختصاص دارد که آن علامت را طبق مقررات به ثبت رسانده باشد و افراد غیر مالک تنها با موافقت مالک می توانند از آن استفاده نمایند . در این تصدیق تمام اطلاعات شما من جمله نام کامل شما ، کالاها و خدمات ثبت شده شما ، مدت اعتبار ده ساله آن برند ، لوگو ، نام و هر آنچه در بطن علامت تجاریتان وجود دارد قید گردیده است و همانند دیگر اموال سندی دال بر مالکیت ست.

برندها محدود نیستند !

علائم تجاری برای صاحبین کسب و کار محدوده تعریف شده ای ندارند و می توانند حیث وسیعی از کالا ها و خدمات را به هنگام ثبت شامل شوند می توانند ده ها کالا و خدمات را در بربگیرند هیچگاه من باب انواع کالا های علائم تجاری اشکالی به وجود نمی آید همچنین شما می توانید پس از ثبت علامت تجاری کالاها و خدمات جدیدی را به کالاهایتان اضافه و الحاق کنید ؛ به راحتی می توانید با ارائه مدارک مورد نیاز اضافه کالا ، نسبت به آن اقدام کنید و گستره فعالیت اقتصادیتان را گسترش دهید.
این اضافات می تواند بخش بیشتری از برند شما را تحت پوشش قرار دهد و اجازه دخالت در فعالیت های جدید اقتصادی که وارد شده و یا می شوید باشد. بسیاری از کسب و کار ها به خصوص شرکت های دارویی حوزه فعالیتشان محدود به استان و شهری خاص است ؛ این کسب و کار ها یا به اجبار و یا به تمایل شرکت هایشان را استانی ثبت می کنند و یا اینکه حوزه فعالیتشان خارج از آن محدوده نمی شود منتهی علائم تجاری محدوده ی جغرافیایی ندارند و استفاده آن در تمام کشور یکی است.

خاصیت ارتباطی بالای برندها

برندها خاصیت ارتباطی بالایی دارند این نهمین مورد از 22 دلیل ثبت برند می باشد و مشتریان شما را در تشخیص خدمات و یا کالاهایی که شما ارائه می کنید یاری می کنند ؛ این موضوع در نوع پرسونال برندها و برندهای شخصی نیز تشدید می شود. طبیعتا هر انسانی به هنگام مواجه با یک نام ، نسخه ساده شده آنرا در ذهنش حفظ می کند ، برای نمونه کمتر کسی نام نو آوران فن آوازه را می شناسد این شرکت معروف که با برند آشنای دیجی کالا شناخته می شود در واقع ارتباط شرکت و صاحبین آن با مشتریان و مخاطبان جامعه است و این می تواند دلیلی باشد به جمله ی چرا می بایست برندتان را ثبت کنید.

به عبارتی دیگر مشتریان و مخاطبان شما از نام شما ، فقط همان برندتان را می شناسند و درصد کمی از جامعه هدفتان به نام شرکتتان و یا هر نام پیچیده و یا طولانی و دور از ذهن توجه می کنند به همین جهت شرکت های بزرگ داخلی و خارجی به این مهم دست یافته اند و علائم تجاری بسیاری را به ثبت رسانیده اند شاید بپرسید چرا می بایست چند علامت تجاری را ثبت کرد ؟ ثبت علامت تجاری های مختلف برای بکارگیری آنها در کسب و کار می تواند علل مختلفه ای داشته باشد میتواند از کاهش ریسک در سرمایه گذاری روی صرفا یک برند تا فعالیت با چند وجهه و گستردگی کسب و کار شما گسترده باشد.
در نوع برندهای شخصی یا به اصطلاح پرسونال که نسل جدید و برند های امروز هستند که عموما توسط افراد مشهور جامعه به علت پتانسیل های به وفور ثبت می شوند آنقدر ارتباطی هستند که می توانند به راحتی برندشان را از دیگر برندها تمایز دهند ؛ کافی است وارد یک مرکز خرید بشوید و در گشت و گذار نام یک بازیگر مشهور سینما را بر روی ادکلنی مشاهده کنید به سرعت شگفت زده خواهید شد ممکن است حتی بخواهید آنرا امتحان کنید ؛ اگر کیفیت مثبت بر تمایل شما تلقی شود برند می تواند راه خود را پیش بگیرد.
پرسونال برند و نوید محمدزاده

مشوقی عالی برای افزایش خدمات و کالاها

برندها کاملا عامل موفقیت نیستند فرض کنید که شما خدمات و یا کالای بی کیفیت ارائه کنید آنوقت هر اندازه هم که معروف باشید دچار بدنامی خواهید شد پس قاعدتا شما را وا می دارد تا اگر توانسته اید وجهه ای مناسب برای کسب و کارتان ایجاد کنید بر روی کالاها و یا خدماتتان تمرکز کنید و به کیفیت آنها بپردازید ؛ کیفیت کالاها و خدمات با برند رابطه ای تقریبا مستقیم دارند و می توانند بر همدیگر اثر بگذارند ؛ بدون برند و علامت تجاری که کسب و کار و کیفیت شغلی در معرض خطر است و بدون کیفیت و فعالیت مناسب در عرصه کاری هم برند ناموثر است. لازم است بعد از ثبت علامت تجاریتان و مراحل قانونی سازی برند به تبلیغات مناسب آن هم دست بزنید تا بتواند شما را در بازار مطرح کند و به تبع آن بتوانید کالاها و خدماتتان را بهبود ببخشید.

برند ها فرهنگشان را به مخاطب منتقل می کنند

شاید جالب است بدانید که برندها در انتقال فرهنگشان نقش بسزایی دارند برند ها با لوگو حرف ها و غیره که در خود دارند می توانند آن چیزی که به کسب و کار شما مربوط است را به صراحت بیان کنند برای مثال برند دیجی کالا تداعی و تجلی عصر دیجیتال است در اولین مواجهه مردم با آن به دیجی (digital) فکر می کنند ؛ در ضمن جدای از تصور اولیه و پیش زمینه های فکری نسبت به یک برند برندسازی بعد از آن هم تاثیر بسزایی دارد برند ها مانند دانه های برای ادامه حیات هستند تا وقتی چنین دانه های وجود نداشته باشد قاعدتا هیچ چیز هم نخواهد رویید ؛ به شما پیشنهاد می شود اگر قصد ثبت برند برای خود یا شرکتتان را دارید به دنبال آن علامت تجاری بروید که از دل کسب و کار شما بیرون آمده است این انتخاب به ظاهر ساده عموما در سطح خود عامل موفقیت بوده است.

22 دلیل برای ثبت برند

محور بازاریابی و زیرساخت

پیش از هر چیز شما به یک نام برای فعالیت احتیاج دارید برای مثال می خواهید در امر ساختمان سازی ، صادرات خشکبار ، گردشگری یا تولید و غیره فعالیت کنید و تمایل دارید تا کسب و کار خودتان را به مردم و مخاطبانتان معرفی کنید بنابراین اگر شما نامی نداشته باشید و از آن مهمتر اگر ثبت نشده باشد چطور می توان شمارا شناخت چطور می توان شما را از کسب و کار های دیگر تشخیص داد.
عموما افراد اسم و لوگویی برای خود دارند منتهی آنرا ثبت نکرده اند برای همین میتواند به کسب و کارشان آسیب بزند ؛ حتی شما وقتی برای تبلیغات اقدام می کنید از شما مدارکی دال بر مالکیت از آن را تقاضا می شود اکثر اوقات موضوع با تصدیق و گواهی برندتان خاتمه پیدا می کند چراکه دال بر مالکیت شخص شما هست بسیاری از مخاطبان ما به مرحله ی تبلیغات که می رسند متوجه این امر می شوند و نسبت به آن اقدام می کنند.

دارایی با ارزش

علائم تجاری و برندها می توانند برای مدت 10 سال متوالی و پشت سرهم تحت مالکیت انحصاری مالکین و یا مالک باشند ؛ یعنی از زمان ثبت آن تا ده سال بعد مالکیت صرف دارد و شخص می تواند از به شیوه های مختلف کسب درآمد کند و میتواند به راحتی و هر موقعی که نیاز شد آنرا به فروش برساند ؛ برندها و علائم تجاری از انواع مالکیت های معنوی هستند که مالکیت شمرده می شود می تواند حتی بعد از فوت مالک به وراث نیز انتقال یابد ؛ علائم تجاری همانند ماشین و ملک هستند می توانند مثل ملک و ماشین تقسیم و تسهیم شوند.

سهولت در نقل و انتقال تقسیم و تهسیم

نام ها و علائم تجاری بیش از آنچه فکر می کنید برای نقل و انتقال در زمانی که به آن نیاز دارید ساده هستند یکی از 22 دلیل ثبت برند این ست که مخاطبانشان می دانند که اگر بعدا بخواهند آنرا انتقال دهند مشکلی برایشان پیش نخواهد آمد آنها چه برای خرید و فروش و چه برای نقل و انتقال به یک شخص و یا شرکت ساده هستند می توانید آنها را به سادگی از راه های قرارداد های مصالحه و غیره نقل و انتقال کنید و هیچ مشکلی برای مرتفع کردن در این مورد وجود ندارد.
همانطور که گفتیم علائم تجاری می توانند تقسیم و تهسیم شوند چراکه مانند دیگر مالکیت ها هستند از اینرو نقل و انتقال این علائم تجاری می تواند به حالت های مختلف انجام بپذیرد برای مثال بخشی از آن را انتقال دهید و باقی را نزد خود نگه دارید.

امکان وجود مالکین متعدد

می توانید برای به هنگام ثبت یک برند و یا کمی بعد از ثبت آن علامت تجاری را بین خودتان تقسیم کنید و برای فرض مقدار سهم خاصی برای هر شخص در نظر بگیرید تقسیم یک برند و علامت تجاری محدود به تقسیم آن بین خانواده نیست و می تواند بین شرکاء ، سهامداران ، صاحبین نظر شرکت ، اعضای هیئت مدیره ، مدیرعامل و هر آن کس که به اندازه کافی نزد مالک یا مالکین شایستگی و اهلیت دارد انتخاب گردد ؛ علائم تجاری مانند دیگر اموال می توانند تسهیم شوند و به هر شخص درصدی از مالکیت از آن اعطا شود.
گاهی در برخی از کسب و کارها دو تا چند نفر برای پیشرفت نام و کسب و کار تلاش کرده اند و همه نسبت به این موضوع واقف اند و می خواهند تا مالکیت علامت تجاری کسب وکار را به میزان مساوی تقسیم کنند و یا برای شخصی درصدی بیشتر قائل شوند ، قانون برای اینکه حقی برای چنین افرادی ایجاد کرده باشد به ثبوت وجود مالکین مختلف پرداخته است به این معنی که حق مالکیت را برای افراد مختلف سلب و رد نکرده ست این مورد بعضا از دلایل ثبت نکردن علامت تجاری است که متقاضیان را منصرف می کند.

عامل وام های مختلفه و حمایت های چند جانبه

برندتان می تواند با توجه به پتانسیل ها و فرصت های روبرویش و یا وجهه و شهرتی که برای خود کسب کرده حامیان مختلفی برای خود ایجاد کند این می تواند در قالب شراکت، سرمایه گذاری و اعطای وام های مختلف بیانجامد می تواند با اعتباری که برند ایجاد کرده است شما و شرکتی که با آن به فعالیت می پردازید را معتبر نشان دهد و بسته به فعالیتی که انجام می دهید می تواند وجه وام درخواستی از موسسات اعتباری ، مالی و بانک ها متغییر باشد.

در ضمن نبایست فراموش کرد که لطف علامت تجاریتان به ایجاد ارتباط با اشخاص و شرکت های مختلف و بعضا همکاری بی هیچ هزینه ای خاص و صرفا بوسیله ی پیشرفت شغلی و افزایش کیفیت شما امکانپذیر خواهد بود.

22 دلیل ثبت برند

عناصر تشدید کننده و ناخودآگاه

بارها شده که متقاضیان با طراحی های و لوگوی های خاصشان فعالیت کرده ولی آنرا ثبت نکرده اند بعضا از نشان ها نمادها و یا از عناصری که در برندشان استفاده کرده اند حاوی پتانسیل های بالایی بوده و می توانند به خوبی فرهنگ کسب و کارشان را نمایان کنند. با بکارگیری عناصر تشدید کننده از جمله عناصر روانی که در برند و علامت تجاریتان استفاده می کنید می توانید هر جا که ظاهر شدید شما را یا بهتر بگوییم علامت تجاریتان را یک نیاز و یک امر حیاتی بشناسند برای نمونه شاید برند اسنپ(سریع) یکی از همان موارد باشد وقتی مشاهده می شود شما را یاد آن نیاز مهم حمل و نقل و ایاب و ذهابتان به نقاط مختلف شهر می اندازد.
22 دلیل ثبت برند
حتی ممکن ست شما را به در موارد بعدی ترغیب به استفاده از آن کند و یا حتی رنگ زرد و قرمز که در پس زمینه و حرف M که در برند مک دونالد استفاده شده تشدیدکننده اشتهاء ، خوردن و نوشیدن است شما هم می توانید با بکارگیری عناصر روانی در برندتان تشدیدکننده باشید ؛ شدت گیری در کسب و کار آن هم بوسیله ی ثبت برند می تواند بسیار مفید و سودآور باشد.

خاصیت طرفدارانه

ممکن است شما نوعی محصول و یا خدمات خاص ارائه کنید که اولا با متقاضیان بالایی روبرو باشد ثانیا می تواند از ویژگی های برتری شامل باشد به نوعی که می تواند به مشتریانتان حس طرفدارانه و وفادارانه القاء کند ؛ عموما کالاها ، خدمات و بعضا نام های ( دلیل شماره 5) معروف مشهور و دارای حس طرفدارانه ، زود به دست سوء استفاده و بعضا استفاده افراد مختلف قرار می گیرند و می توانند متقاضیانی چند برای ثبت برندش وجود داشته باشد تا فقط بتوانند مالک آن نام و اسم باشند این موضوع در نام ها و کسب و کارهای رقابتی به شدت افزایش می یابد و نهایتا آن کسی متضرر است که نسبت به ثبت آن اقدام نکرده و یا دیر اقدام کرده است.

ایجاد همکاری های مختلفه

علائم تجاری می توانند پلی ارتباطی بین چند شرکت ، گروه و بطور کلی برندهای مختلف با هم باشند همانطور که در موارد پیش هم گفتیم در ابتدای امر اشخاص برندها را می بینند تا نام های پیچیده و طولانی را. این موضوع در خصوص گروه ها نیز افزایش می یابد عموما گروه ها و شرکت ها شامل صاحب نظران ، مدیران و اشخاص مهمی هستند و این موضوع بدون وجود برند می تواند سردرگم کننده باشد ؛ برای نمونه یک گروه ساختمان سازی یک ساختمان خاص را طراحی و ساخته است این گروه با علامت تجاری می تواند شهرتی برای خود ایجاد کند ؛ برندها با وجهه ای که از کیفیت کالاها و یا خدمات بدست آورده اند این امکان را فراهم می آورند تا مدیران و صاحبین آن کسب و کار با دیگران ارتباط برقرار کنند.

کسب درآمد

تمام برندها بعد از مدتی می توانند توسط مالکین بکارگرفته نشوند ؛ ممکن است مالکین تصمیم بگیرند آنرا زیرنظر خودشان به شخص یا اشخاص دیگر اعطا کنند و در قبال آن افراد می پذیرند طی قراردادی که ایجاد شده وجهی و یا امتیازی خاص به شخص و یا اشخاص مالک تسلیم کنند ؛ برندهای بسیاری از این طریق عامل درآمد قابل توجه برای صاحبین خود بوده اند اصطلاحا تحت لیسانس مالک به کسب درآمد می انجامند . در این مورد برند از آن شما است و شما آنرا نمی فروشید شما بواسطه حق انتفاعی که طبق ماده 30 قانون مدنی دارید کسب درآمد می کنید.

افزایش ارزش

نام و علامت تجاری می تواند پس از ثبت بواسطه تبلیغات ، کیفیت ، استراتژی های شرکت ، برندینگ و غیره منجر به افزایش قیمت علامت تجاری می شود این علامت تجاری شاید با وجهی اندک نسبت به ارزش آتی آن ثبت شود منتهی بعید نیست که همان برند ارزشی چند ده و یا چندصد برابری پیدا نکند بسته به استعمالی که مالک از آن می کند می تواند افزایش ارزش داشته باشد و بعدا به هنگام فروش به هر علتی مالکین می توانند با توجه به ارزشی که دارد به صلحش بیانجامد. حتی برخی برندهایی که از نام های معروف و نام آشنا بوجود آمده اند میتوانند با ثبت چنان ارزشی پیدا کنند که گویی چند صد میلیون برای تبلیغات و برندینگ آن هزینه پرداخته اند.
این برندها با ورود به اجتماعات و غیره آشنا شده و به این علت بهتر است اگر برندی بدین شکل مد نظر دارید نسبت به ثبت آن اقدام کنید تا اولا تحت انحصار شما دربیاید سپس ارزشی چندان برابر برای شما پیدا خواهد کرد لذا این مورد از موردهای توصیه ای و پینشهادی ست چراکه دارای منافع بسیارست.

به حتم عاملی برای گسترش تجارت

محتوما برندها و علائم تجاری عاملی برای رشد و گسترش تجارت هستند از خاصیت ارتباطی بالای آنها تا پوششی که برای شما ایجاد می کنند می توانند دلایلی برای اقدام نسبت به ثبت برند باشند آنها با ایجاد زمینه ی انحصاری و قانونی این امکان را به شما می دهند تا از نام ، لوگویتان محافظت کنید و این پوشش را ده سال به شما اعطا می کند با وجود این شرایط نه کسی می تواند از نام شما سوء استفاده کند و نه می تواند شبیه برند شما مورد استعمال قرار دهد.

در بخش زیر شما قادرید ما را از نظرات و پیشنهادهای گرانبهای خود درباره ی مقاله 22 دلیل ثبت برند ، امور شرکت ها و علائم تجاری مطلع و ما را در دست یافتن به جایگاهی بهتر برای ارایه مقالات بهتر یاری کنید ما اعتقاد داریم که می توان با نظرات شما مقالاتمان را من جمله 22 دلیل ثبت برند را بهبود بخشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *