کاراندیش مشاور و مجری شما در کلیه امور ثبتی مالی و حقوقی

ثبت کاراندیش
ثبت طرح صنعتی
ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی

موضوع ثبت طرح صنعتی در دنیای امروز جزو موضوعات بسیار مهم و ضروری برای تمام تولید کنندگانی به حساب می آید که به دنبال ارائه محصولات جدید و نوآوری شده در حیطه تجاری خود هستند و ساز و کار هایی نیز برای این منظور تدارک دیده اند، بسیاری اوقات پیش می آید که تولید کننده ای با صرف هزینه و وقت بسیاری موفق به تولید یا بروز نمائی یک محصول می شود که بعد از عرضه به بازار نیز مورد استقبال خریداران و مصرف کنندگان قرار می گیرد و موفقیت های بسیاری هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ برندینگ برای تولید کننده به ارمغان می آورد، اما بعد از گذشت مدت کوتاهی، برخی افراد سود جو و غیر حرفه ای اقدام به دزدی طرح شما نموده و محصول مشابه ولی بی کیفیت تولید می نمایند که این موضوع باعث افت اعتبار و محبوبیت تولید کننده و محصول مورد نظر می شود، یکی از مزایای ثبت طرح صنعتی دقیقا جلوگیری از چنین اتفاقاتیست، چرا که با اقدام به این کار تمام حقوق مربوط به طرح محصول به صورت قانونی به تولید کننده اصلی آن سپرده شده و طرح و محصول، مورد حمایت دولت و قانون قرار می گیرد.

ثبت طرح صنعتی چیست؟

طبق ماده 20 قانون ثبت اختراعات، ثبت طرح صنعتی و علائم تجاری، هر نوع محصولی که از لحاظ شکل ظاهری دارای خطوط، رنگ ها و ماهیت سه بعدی یا دو بعدی باشد، یا از لحاظ ظاهری تغییر در شکل کلی صنایع دستی ایجاد کند و در عین حال کاربردی نیز باشد به عنوان طرح صنعتی شناخته میشود و قابلیت ثبت طرح صنعتی را دارد.
تعریفی که در اینجا برای موضوع ثبت طرح صنعتی ارائه شد چکیده ای از مفهوم اصلی و قانونی آن است که با جزئیات و توضیحات بیشتری همراه می باشد که در ادامه به شرح بیشتری در این مورد خواهیم پرداخت.

مزایای ثبت طرح صنعتی

در مورد مزایای ثبت طرح صنعتی باید ابتدا به مواردی اشاره کنیم که ملموس تر هستند، مانند حق مالکیت مالی و معنوی طرح، تولید و عرضه انحصاری توسط تولید کننده اصلی، جلوگیری از سوء استفاده افراد سود جو و موارد دیگری از این دست.
اما مزایای ثبت طرح صنعتی تنها به این چند مورد خلاصه نمیشوند و شامل موضوعاتی مانند، افزایش اعتبار و قدرت شرکت در بازار، شناخته شده تر شدن برند، حمایت های مالی و حقوقی دولت و دستگاه قضا، فعالیت حرفه ای تر و قانونمند تر تشکیلات نیز میشوند که هرکدام از این موارد و موارد بالا به نوبه خود جزو ارکان اصلی پایداری یک کسب و کار در بازار های رقابتی می باشند و تاثیرات بسیار مثبتی در نوع و کیفیت حضور یک کسب و کار در چرخه رقابت خواهند داشت.

چه طرح هایی قابلیت ثبت ندارند؟

همانطور که در بالا گفته شد، برای ثبت طرح صنعتی قوانین و ضوابط خاصی تعریف شده است و هر طرحی قابلیت ثبت شدن را ندارد، برای مثال، اگر شما محصول یا طرحی را به اداره ثبت مالکیت معنوی تحویل دهید که در آن از نماد های ملی مانند پرچم کشور یا نماد یکی از بانک ها استفاده شده باشد، این طرح مطمئنا رد خواهد شد، یا مثالی دیگر، اگر طرح مورد ارائه شما کاربردی نباشد و قابلیت استفاده نداشته باشد، باز هم طرح شما رد خواهد شد، پس بهتر است قبل از اقدام به ثبت طرح صنعتی به موارد زیر دقت کنید:

 1. مهمترین و اصلی ترین مورد این است که طرح باید اصیل و جدید باشد، طرح های کپی یا قدیمی مورد قبول نخواهند بود بنابراین طرح های صنعتی که جدید (از لحاظ بصری) نباشند حتی اگر از لحاظ فنی قابلیت های جدیدی داشته باشند غیر قابل ثبت خواهند بود
 2. طرح نباید به حریم و شخصیت افراد حقوقی یا حقیقی خدشه ای وارد کند.
 3. عدم استفاده از نماد های رسمی و نشان های ملی در طرح.
 4. حفظ ظوابط اخلاقی و اجتماعی در طراحی.

مراحل ثبت طرح صنعتی

اما پرطرفدارترین و مهمترین بخش از موضوعات این مقاله موضوع پر تکرار و پر اهمیت مراحل ثبت طرح صنعتی و مسیریست که باید طی کنیم، برای این منظور شیوه نامه ای از طرف اداره مالکیت معنوی کشور تعریف شده است که اطلاع و پیروی از این شیوه نامه علاوه بر میزان سهولت انجام مراحل ثبت طرح صنعتی ، درصد موفقیت شما را نیز بالا خواهد برد، بله درست خواندید، موفق شدن و یا موفق نشدن شما برای ثبت یک طرح به عوامل بسیاری بستگی دارد که یکی از آنها طی کردن درست مراحل ثبت طرح صنعتی است.

حتما تاکنون به ادارات و ارگان های مختلفی مراجعه کرده اید و با روند حاکم بر سیستم اداری کشور آشنایی دارید، اما این روند ها برای هر نوع کاری متفاوت است و حتما باید قبل از مراجعه به اداره مربوط و درخواست خدمات مورد نیازتان از چند و چون موضوع با خبر باشید تا بتوانید بدون اتلاف وقت و منابع مالی به منظور خود دست یابید، در مورد مراحل ثبت طرح صنعتی نیز بحث بر همین منوال است و مراجعه کنندگان باید به نوبت تمام مراحل تعریف شده را پشت سر بگذارند تا در نهایت موفق به ثبت طرح صنعتی خود بشوند.

اما قبل از اینکه بخواهیم مراحل ثبت طرح صنعتی را معرفی کنیم لازم است به یک موضوع بسیار پر اهمیت اشاره کنیم و آن هم اینکه، اگر چه هر شخصی چه حقوقی و چه حقیقی می تواند خود به تنهایی و به صورت مستقیم اقدام بنماید، اما، پیشنهاد ما این است که این امر را به افراد متخصص و با تجربه ای که سالها در این حوزه فعالیت داشته اند و با چگونگی انجام مراحل ثبت طرح صنعتی آشنایی دارند بسپارید و در واقع امر ثبت طرح صنعتی خود را برون سپاری کرده و از این طریق در منابع خود صرفه جویی کنید، برون سپاری انجام مراحل ثبت طرح صنعتی علاوه بر اینکه به شما فرصت برنامه ریزی برای امور مهمتر کسب و کارتان را خواهد داد، باعث جلوگیری از اتلاف انرژی و منابع مالی شرکت نیز خواهد شد.

امروزه شرکت های بسیاری در زمینه ثبت طرح صنعتی ، ثبت برند ، ثبت شرکت و مواردی از این قبیل فعالیت دارند که میتوانید با عقد قرار داد های به صرفه از خدمات تخصصی آنها استفاده کرده و بدون اتلاف منابع خود از نتیجه کار نیز مطمئن باشید.

البته نکات و هشدارهایی در این باره نیز وجود دارد که در انتهای مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

اما مراحل ثبت طرح صنعتی به شرح زیر می باشد:

 1. قدم اول ایجاد حساب کاربری در سایت مرکز مالکیت معنوی کشور
 2. داشتن حساب فعال در سامانه ابلاغ الکترونیک قضائی
 3. اسکن و بارگذاری اسناد و مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی (در ادامه شرح داده خواهند شد)
 4. تهیه عکس های صنعتی از محصول بنابر نیاز طرح صنعتی موضوعه (بشدت توصیه میگردد از عکاسان حرفه ای در حیطه عکاسی صنعتی که با موضوع طرح صنعتی آشنایی کامل دارند برای تهیه عکسها کمک بگیرید قالب موارد رد طرح صنعتی مربوطه به عکس های بی کیفیت و غیر حرفه ای میباشد)
 5. تنظیم و ثبت تقاضانامه ثبت طرح صنعتی در سایت iripo.ssaa.ir
 6. پرداخت حق الثبت (بعد از دریافت پیامک ابلاغیه قضائی مبنی بر تایید اسناد و مدارک)
 7. چاپ آگهی ثبت طرح صنعتی در روزنامه رسمی کشور
 8. دریافت گواهینامه الکترونیک ثبت از روزنامه رسمی

مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی

همانطور که اشاره شد، اسکن و بارگذاری اسناد و مدارک لازم برای ثبت طرح صنعتی یکی از اصلیترین مراحل برای ادامه روند است و حتما باید با دقت و تمام و کمال انجام شود چرا که ناقص بودن حتی یک تصویر از مدارک، باعث توقف رسیدگی به درخواست شما خواهد شد.

اجازه بدهید ابتدا مدارک لازم برای ثبت طرح صنعتی را معرفی کنیم و سپس موارد و نکاتی را که در این باره مهم هستند را شرح دهیم.

مدارک لازم برای ثبت طرح صنعتی توسط شخص حقیقی:

 • کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • کپی شناسنامه و کارت ملی طراح
 • 6 عدد تصویر از نمونه اولیه طرح و یا ماکت اولیه
 • آدرس، کد پستی، تلفن ثابت و همراه، ایمیل و …

مدارک لازم برای ثبت طرح صنعتی توسط اشخاص حقوقی:

 • کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء شرکت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی طراح
 • کپی آگهی چاپ شده ثبت شرکت و تغییرات شرکت در روزنامه رسمی کشور
 • 6 عدد تصویر از نمونه اولیه طرح و یا ماکت اولیه
 • آدرس، کد پستی و تلفن ثابت شرکت
 • ایمیل و تلفن همراه صاحبان شرکت

اما مواردی که در بحث آپلود تصاویر مدارک لازم برای ثبت طرح صنعتی در سامانه دارای اهمیت هستند و با توجه به آنلاین بودن تحویل اولیه مدارک و بارگذاری تصویر اسناد در سایت مورد نظر نیاز است که آنها را مد نظر داشته باشید عبارتند از: مورد اول: نوع عکاسی از اسناد و مدارک، در نظر داشته باشید که تمام تصاویر باید با پسوند jpgآپلود شوند، مورد دوم: باید اسکن مدارک به صورت عمودی انجام شود، مورد سوم: اندازه تصاویر باید حداکثر A4 باشند، مورد چهارم: پس زمینه عکس ها مخصوصا عکس های محصول باید دارای رنگ روشنی باشند که تمام جزئیات محصول در آن مشخص باشد، مورد بعدی: 6 عدد عکسی که برای معرفی شکل ظاهری طرح بارگذاری می کنید لازم است از زاویه های مختلفی گرفته شوند تا تمام زوایای طرح به وضوح قابل رویت باشند.
نکته: اگر قصد دارید به جای بارگذاری عکس از ماکت نمونه اولیه استفاده کنید باید توجه داشته باشید که ابعاد سه بعدی ماکت نباید از 20*20*20(cm) تجاوز کند.

نکته: بهتر است قبل از بارگذاری مدارک لازم برای ثبت طرح صنعتی خود، از کیفیت و وضوح فایل های آماده شده اطمینان حاصل نمایید چرا که ممکن است علارغم تکمیل بودن مدارک شما به دلیل تار بودن و یا خوانا نبودن مدارک مراحل ثبت طرح صنعتی متوقف شده و باعث اتلاف وقت شما بشود.

ثبت طرح صنعتی

مدت زمان ثبت طرح صنعتی

مدت زمان ثبت طرح صنعتی معمولا بعد از دریافت ابلاغیه قضائی مبنی بر تایید مدارک بارگذاری شده در سامانه مالکیت معنوی محاسبه میشود، در این باره عدد و رقمی که مرسوم است بین یک ماه تا چهار ماه مطرح میشود اما اینکه مدت زمان ثبت طرح صنعتی شما چه مقدار از این بازه طول بکشد بستگی به چند مورد مهم دارد که بعضی مربوط به شما و ممارست در طی مراحل ثبت طرح صنعتی میشود و برخی نیز خارج از اختیار شما و مربوط به روند بروکراسی و اداری ارگان مربوطه می باشد.

منظور از مواردی که به شخص درخواست کننده در رابطه با مدت زمان ثبت طرح صنعتی مربوط می شوند این است که اگر متقاضی در اسرع و وقت و در زمان تعیین شده اقدام به پشت سر گذاشتن مراحل مربوط بنماید مطمئنا وقتی هم تلف نشده و روند به طور عادی پیش خواهد رفت اما در صورتی که به هر دلیلی ثبت طرح شما به درستی پیش نرود ممکن است تقاضای شما از صف خارج شده و مورد طولانی شدن مدت زمان ثبت بشود.

اما مواردی که به اداره ثبت مالکیت معنوی کشور مربوط میشود و شخص دخالتی در مدت زمان ثبت طرح صنعتی ندارد شامل مواردی چون: تعداد افراد موجود در نوبت رسیدگی، تعداد درخواست های قبلی و موضوع نوع طرح و طبقه قررار گیری طرح ارائه شده می باشد.
لازم به ذکر است، بحثی که در بالا با مضمون برون سپاری و سپردن این امر به افراد متخصص و با تجربه مطرح شد نقش بسیار مهمی در کوتاه تر شدن مدت زمان ثبت طرح صنعتی شما خواهد شد. البته این به این معنی نیست که این افراد با دور زدن قوانین و بروکراسی اداری یا انجام امور خلاف قانون اقدام به طی مراحل ثبت شما خواهند کرد، بلکه با توجه به تجربه ای که در موضوع ثبت طرح صنعتی دارند می توانند مراحل را طوری پیش ببرند که دیگر نیازی به اتلاف وقت و منابع مالی اضافی نباشد.

نکاتی که لازم است قبل از هر اقدامی در مورد ثبت طرح صنعتی بدانید

اینکه موضوع ثبت طرح صنعتی امری بسیار مفید و ضروری برای پیشرفت و حفاظت از اعتبار کسب و کار شماست کاملا بدیهی و واضح است، اما چگونگی انجام این امر نیز بسیار اهمیت دارد.

در بالا گفته شد که بهتر است انجام مراحل ثبت طرح صنعتی خود را برون سپاری کرده و خود به امور مهمتری بپردازید و از اتلاف منابع مالی و معنوی خود جلوگیری کنید، اما، وجدان کاری و اخلاقی ما ایجاب می کند که هشدار هایی را در مورد این موضوع با شما به اشتراک بگذاریم تا خدایی نکرده بعدا دچار مشکلات مضاعفی نشوید، بله گفتیم امروزه شرکت ها و گروه های بسیاری وجود دارند که با پسوند شرکت ثبتی در زمینه ثبت طرح صنعتی اقدام به فعالیت می کنند و شاید در برخورد اول نیز بسیار موجه و قابل اطمینان نیز به نظر بیایند، اما، در واقع این طور نیست و متاسفانه این حوزه نیز مانند بسیاری از حیطه های دیگر دستخوش سوء استفاده هایی از طرف افراد غیر حرفه ای قرار گرفته است که بدون داشتن هیچ گونه تجربه و تخصصی و تنها برای برآوردن آمال شخصی خود اقدام به ارائه مشاوره های غیر قابل انجام و دادن وعده های غیر ممکن می کنند تا به هر نحوی شده شما را وادار به عقد قرار داد بنمایند.

لطفا قبل از اقدام به برون سپاری مراحل ثبت طرح صنعتی خود، از اعتبار و عقبه شرکت مورد نظرتان اطمینان حاصل نمایید چرا که اگر در دام چنین افرادی گرفتار شوید مطمئنا علاوه بر از بین رفتن منابع مالی، مدت زمان ثبت طرح صنعتی شما نیز طولانی تر شده و در آخر به دلیل ناموفق بودن پروسه، متحمل خسارات جبران ناپذیری مانند اتلاف وقت و انرژی خواهید شد.

سوالات متداول ثبت طرح صنعتی

چه اشخاص حقیقی و چه اشخاص حقوقی میتوانند طرح صنعتی خود را بصورت مشترک (شراکتی) به ثبت برسانند.
خیر طراح و مالک طرح صنعتی میتواند دو شخص مجزا باشد
جواب این سوال هم بله است و هم خیر با این تفاوت که اگر اهیمتی به استفاده اشخاص ثالث از طرح صنعتی خود نمیدهید اجباری برای ثبت طرح صنعتی نیز ندارید اما حقوق مالکیت صنعتی شما برایتان ارزشمند است و نمیخواهید اشخاص دیگر از طرح های شما سوءاستفاده نمایند بهتر است طرح صنعتی خود را به ثبت برسانید، در هر حال با توجه به گسترش بازارها و افزایش ظرفیت بازار برای رقابت بهتر با رقبای خود بهتر است به فکر ثبت طرح صنعتی خود باشید.
اعتبار طرح صنعتی بر اساس زمان و مکان تعیین میگردد بدین ترتیب که مدت زمان اعتبار طرح صنعتی 5 ساله میباشد (قابل تمدید تا سه مرتبه) و همچنین مکان اعتبار طرح صنعتی در صورتیکه در ایران ثبت کرده باشید مختص ایران خواهد بود.
اختراع شامل ویژگی های فنی و کاربردی یک محصول میباشد که برای رفع مشکلی در صنعت یا خدمات یا کشاورزی برای اولین بار توسط مخترع تولید گردیده است میباشد اما طرح صنعتی شامل ایده هایی اصیل و جدید در ظاهر محصول که ویژگی بارز و متمایز آن شکل و شمایل بصری آن میباشد.
در صورتیکه تصویر برند بر روی محصولی که قصد ثبت طرح صنعتی آن را دارید وجود دارد برند مذکور باید ثبت شده باشد
یک طرح صنعتی برای ثبت باید حائز چند ویژگی باشد؛ جدید باشد، به زبان ساده طرحی جدید است که قبل از تاریخ تقاضا نظیر آن در دسترس عموم وجود نداشته باشد. اصیل باشد، این ویژگی به مستقل بودن طرح و کپی یا تقلیدی نبودن آن اشاره دارد. در نهایت باید دارای شخصیت فردی باشد به این معنا که تاثیر کلی که طرح بر کاربر می گذارد متفاوت از تاثیر طرح های پیشین باشد.
خیر، ثبت یا عدم ثبت طرح صنعتی تاثیری در مشمول شدن شما برای پرداخت مالیات ندارد از این رو تاثیری در کاهش یا افزایش مبلغ مالیات نیز تاثیری نخواهد داشت بنابراین صرفا با ثبت طرح صنعتی مشمول پرداخت مالیات نخواهید شد.
بله طرح صنعتی قابلیت واگذاری و حتی اجاره را نیز دارد.
خیر میتوانید با استفاده از پیمان کنوانسیون مادرید در کشور های عضو این سازمان بصروت غیر حضوری و در سایر کشورها بصورت حضوری اقدام به ثبت طرح صنعتی نمایید (برای اطلاع بیشتر با ما تماس بگیرید)

مطالب مرتبط با مالکیت صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *