کاراندیش مشاور و مجری شما در کلیه امور ثبتی مالی و حقوقی

ثبت کاراندیش

معنی برند

ممکن است شما هم واژه برند را چندین و چند بار در روز بشنوید؛ این واژه پرکاربرد می تواند در بسیاری از نقاط زندگی به چشم بخورد با معانی و مفاهیم بسیاری که هریک با دیگری متفاوت است ؛ در این مقاله بنا براین است که ضرورت ثبت برند و معنی برند را بررسی کنیم.

معنی برند

معروف و مشهور

برای ثبت برند بهتر است ابتدا به معنی برند ها توجه کنیم تا بتوانیم یک انتخاب خوبی داشته باشیم. یکی از معمول ترین استفاده ها از واژه برند منتهی به مفهوم معروفیت و محبوبیت است، بدین معنی که برای فهماندن معروف بودن و یا مشهور بودن یک علامت تجاری بکار گرفته می شود؛ اگر توجه کرده باشید به برخی از کالا ها صفت ” برند” می دهند و می گویند که که فلان کالا و یا جنس برندست که بعلت برخورد جامعه با علائم تجاری معروف به وجود آمده ست که باعث شده مردم به هر جنس با کیفیت ، ممتاز ، متمایز صفت برند بدهند. علائم تجاری معروفی مثل اپل ، نستله ، فیلیپس و …

معنی برند و اسم فروشگاه

معنی برند که در جامعه به برندها نسبت می دهد در اسم و نام فروشگاه خلاصه می شود ؛ برای مثال در گفتار عادی و عامیانه می شنویم که می گویند این متعلق به برند آن مغازه ست و یا برند مغازه و فروشگاه ما با کیفیت ترین محصولات را عرضه می کند و …

وجهه کسب و کار و شرکت

برند در این حوزه از اجتماع یعنی حوزه کسب و کار و اقتصاد می تواند در بسیاری از موقعیت ها به عنوان وجهه ، اعتبار و منظر شرکت و کسب و کار تلقی شود ، اینکه شما را فناورانه ، موفق یا کار آفرینانه ببینند و یا اینکه شنیده اید که می گویند برند و وجهه ای که برای مشتریت به نمایش گذاشتی حرفه ای و با پرستیژ هست و یا می شنویم که بارها بار از آن به عنوان مترادف “نگاه مشتری” به شرکت و کسب و کار استفاده می کنند.

معنی برند و شرکت

گاهی افراد مختلف جامعه از معنی برند به عنوان مترادف شرکت استفاده می کنند هرچند گاهی ممکن است که با هم یکی باشند یعنی برندی ( علامت تجاری ) که استفاده می شود با نام شرکت یکی است همانند شرکت اپل که علامت تجاریش (trademark) با نام شرکتش یکی است منتهی این به این معنی نیست که برند و شرکت یکی هستند شرکت ها از برند ها و علامت تجاری های مختلف استفاده می کنند و می خواهند تا از استراتژی های خودشان استفاده کنند تا به اهداف خود برسند. برای مثال شرکت اپل با بکارگیری برند ( علامت تجاری ) اپل و بکارگیری برخی برند های دیگر همچون بیتس توانسته جایگاهی در بازار موسیقی برای خود ایجاد کند.

بنابراین علامت تجاری مساوی شرکت نیست ممکن است با هم هیچ وجهه اشتراکی در نام نداشته باشند برای مثال برند دیجی کالا با شرکت مالک ” نوآوران فن آوازه” هیچ مشترک نامی ندارد ولی دائما می شنویم که می گویند شرکت دیجی کالا دست به چنین اقدامی زده است.

یک نوع خاص از محصولات

شاید یکی دیگر از مفاهیمی که برای برندها در بطن نام های مختلف استفاده میشود همین نوع خاص محصولات باشد شاید بارها شنیده باشید که یک نوع خاص محصول را با همان اسم برندش صدا می زنند و اصلا آنرا خود محصول می دانند برای مثال می توان به وایتکس (سفید کننده) ، نسکافه (قهوه فوری) ، کیف های سامسونت (Samsonite) و… اشاره کرد.

برندها و طرح های صنعتی

گاهی هویت بصری یک محصول خاص باعث می شود تا افراد آنها را با برند ها و علائم تجاری یکی در نظر بگیرند برای مثال با دیدن یک نوع بسته بندی خاص بطور ناخودآگاهی فکر می کنید که آن طرح صنعتی ( بسته بندی ) آن برند معروف است برای مثال با دیدن بسته بندی سرخ و زرد برند سحر خیز سریع آنرا به یاد می آورید و از اصطلاح برند استفاده می کنید هرچند که بسته بندی و کاور محصولات سحرخیز جز برندش محسوب نمی شوند و به آن طرح صنعتی گفته می شود. ثبت طرح صنعتی در مقاله ای جدا به آن پرداخته ایم.

برند و علامت تجاری

معنی برند در علامت تجاری (trademark) که چنین تفسیر می شود : برند در واقع عنصری است که با استفاده از یک فرم یا یکسری خطوط، رنگ، علامت و … و یا مجموعه ای از تمامی اینها می تواند ایجاد تمایز نماید و محصول یا خدماتی را معرفی نماید. در دنیای تبلیغات به تعبیری زیبا، برند روحی است که در قالب بی جان محصولات یا خدمات ارائه شده توسط یک مجموعه دمیده می شود تا مجموعه ها بتوانند ارتباط بهتری با مخاطبین برقرار نمایند.

برند ( مارک - علامت)

برند و یا مارک یکی دیگر ازپرکابردترین مفاهیم در جامعه ست ، گاهی افراد با دیدن یکسری نشان ها و علائم (غیر تجاری) آن ها را به برند نسبت می دهند و می گویند که آن برند و مارکی ست مربوط به یک موضوع خاص که ارتباط چندانی با معنای اصلی خود یعنی (علامت تجاری و برند) ندارد ؛ فرضا برخی نشان هایی که در اجتماع استفاده شده اند را به برند ها نسبت می دهند که تصور اشتباهی ست . مانند علائم راهنمایی و رانندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *