کاراندیش مشاور و مجری شما در کلیه امور ثبتی مالی و حقوقی

ثبت کاراندیش
کارت بازرگانی
کارت بازرگانی

کارت بازرگانی

مدتهاست که افراد حقیقی و شرکت های حقوقی به منظور واردات یا صادرات هر نوع کالایی نیازمند اخذ کارت بازرگانی از وزارت صمت یا همان وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند، هر شخص حقیقی یا حقوقی با اخذ کارت بازگانی نه تنها مجاز بر فعالیت های تجاری برون مرزی بلکه امکان انجام فعالیت های مربوط به ترخیص کالا ثبت شرکت بین المللی، امور گمرکی و ثبت برند لاتین نیز برای آنها میسر می شود که این موضوع برای بعضی شرکت ها بسیار ضروری و لازم بوده و می توان گفت بقا و قابلیت رقابت آنها در بازار به این موضوع بستگی دارد مانند تولیدی کنندگان محصولاتی که مواد اولیه و متریال آنها از خارج از کشور تامین می شود و مشابه آنها در داخل وجود ندارد، کارت بازرگانی انواع مختلفی دارد که در ادامه علاوه بر بیان شرایط و مدارک لازم برای گرفتن کارت بازرگانی و چگونگی طی مراحل گرفتن کارت بازرگانی به این موضوع نیز خواهیم پرداخت.

مسلما در دنیایی که هر روز با سرعت بسیار بالایی رو به پیشرفت و تکامل است همگام بودن با جریان روز دنیا و تبادلاتی نظیر تجارت های مختلف زمینه ساز پیشرفت های بسیار بزرگیست که می تواند تحولات بسیاری در روند زندگی روزمره و طولانی مدت افراد داشته باشد، موضوع کارت بازرگانی نیز از همین دست موضوعات است که می تواند گذرگاهی امن و قانونی برای تعامل با دنیای خارج از مرز باشد، شما با طی مراحل گرفتن کارت بازرگانی می توانید قدمی بسیار مهم در راستای پیشرفت کسب و کار و همراهی با جریان تجاری روز دنیا بردارید.

دریافت کارت بازرگانی جزو الزاماتیست که وزارت صمت و اتاق بازرگانی کشور به منظور قانونمند شدن تمام مراحل صادرات و واردات کالا ها برای تجار و بازرگانان طبق قانون شماره دو که مجلس شورای اسلامی در تاریخ 2/4/1372 مصوب نموده است و این قانون نیز به تبع تمام قوانین کشوری در صورت رعایت شدن توسط افراد شامل دریافت تسهیلات و امتیازات خاص خود و تخلف از آن نیز شامل جرایم مربوطه میباشد.

شرایط و مدارک لازم برای گرفتن کارت بازرگانی چیست؟

شرایط و مدارک لازم برای گرفتن کارت بازرگانی برای افراد حقیق و حقوقی متفاوت است که در ادامه به معرفی این شرایط و مدارک می پردازیم.

شرایط دریافت کارت بارگانی برای افراد حقیقی

طبق قانون هر فرد حقوقی که متقاضی دریافت کارت بازرگانی می باشد، باید دارای شرایط زیر نیز باشد تا وزارت صمت بتواند کارت مورد نظر را برای ایشان صادر نماید:

 1. محل کسب و کار و فعالیت با کاربری اداری یا تجاری
 2. عدم اشتغال در دولت و استخدام رسمی
 3. ارائه تعهد کتبی مبنی بر عدم استفاده غیر قانونی از کارت بازرگانی
 4. تمکن مالی برای فعالیت در حوزه مورد نظر در بانکهای رسمی کشور
 5. ارائه تعهد کتبی مبنی بر پیروی از سیاست های تجاری دولت
 6. برخورداری از صلاحیت اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی
 7. عدم سوء پیشینه
 8. عدم وجود بدهی مالیاتی
 9. مدرک دیپلم و بالاتر
 10. شرکت در کلاس های آموزش اتاق بازرگانی و قبولی در آزمون این کلاسها

این ده مورد از شرایط ذکر شده در بالا جزو اصلیترین و مهمترین شرایط لازم برای دریافت کارت بازرگانی می باشند که ممکن است با توجه به نوع کارت بازرگانی مورد درخواست چند مورد دیگر نیز به طور اختصاصی به این موارد اضافه شود.

نکته: در مورد آشنایی کامل با قوانین گمرکی و اداری لازم به ذکر است که برای تامین این مورد نیاز به شرکت در کلاس ها و آموزش های خصوصی خاصی نیست، چرا که معمولا در طی مراحل گرفتن کارت بارگانی ، خود اتاق بازرگانی اقدام به برگذاری کلاس های آموزشی در این مورد می نماید که اتفاقا حضور و قبولی در این آموزش ها نیز جزو مدارک لازم برای گرفتن کارت بازرگانی میباشد.

مدارک لازم برای گرفتن کارت بازرگانی برای افراد حقیقی

 1. عکس تمام رخ با پس زمینه سفید
 2. تحویل فرم دال اتاق بازرگانی که به تایید دفتر اسناد رمی رسیده باشد
 3. کپی کارت ملی
 4. اصل مدرک تحصیلی(حداقل دیپلم) یا گواهی سه سال سابقه فعالیت
 5. گواهی عدم سوءپیشینه
 6. تاییدیه حساب جاری
 7. کارت پایان خدمت یا معافیت
 8. کد اقتصادی

مدارک لازم برای کارت بازرگانی افراد حقوقی

 1. اصل اظهار نامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به تایید اداره شرکت ها رسیده باشد
 2. اصل گواهی پلمپ دفاتر از اداره ثبت شرکت ها
 3. کپی اظهار نامه یا تقاضانامه ثبت شرکت که به مهر اداره ثبت شرکت ها ممهور شده باشد
 4. اصل گواهی عدم سوء پیشینه مدیر عامل
 5. فرم تکمیلی سایت به همراه امضاء مدیر عامل مهر شرکت و کواهی امضاء در دفتر اسناد رسمی
 6. اصل گواهی موضوع ماده 186 ق.م.م مربوط به آخرین سال عملکرد مبنی بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی در سال جاری به آدرس دفتر مرکزی شرکت
 7. کپی آگهی روزنامه رسمی تاسیس و کلیه تغییرات شرکت

مراحل گرفتن کارت بازگانی

در سال های اخیر با پیشرفت روز به روز و همگیری بیش از پیش شبکه اینترنتی و بستر سازی هایی که به منظور دسترسی همگانی مردم به اینترنت انجام شده است بسیاری از روند های سنتی امور اداری دیگر منسوخ شده و جای خود را به راهکار های آنلاین داده اند که این موضوع نحوه طی روند امور را بسیار آسانتر نموده و دیگر خبری از کاغذ بازی ها و رفت و آمد های مکرر در راهروهای ادارات نیست، امروزه می توان با دسترسی به شبکه اینترنتی در هر جای کشور که باشیم اقدام به انجام بسیاری از امور اداری نمود که طی مراحل گرفتن کارت بازرگانی از ثبت نام اولیه گرفته تا ارائه مدارک نیز از این قسم امور می باشد.

البته ثبت نام و تقاضای کارت بازرگانی به صورت آنلاین نیازمند رعایت چند نکته مهم می باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

برای دریافت کارت بازگانی لازم است بعد از تهیه و تکمیل شرایط و مدارک لازم به سامانه اتاق بازرگانی صنایع معادن و تجارت مراجعه کرده و تصویر اسکن شده مدارک مورد نیاز را بارگذاری کنید و ثبت نام اولیه را به عمل آورد، پس از اینکه سیستم مدارک بارگذاری شده شما را بررسی کرده و مورد تایید قرار می دهد نوبت به شرکت در کلاس های آموزشی تدارک دیده شده از طرف اتاق بازرگانی به منظور آشنایی کامل متقاضیان با قوانین گمرکی و امور اداری مربوطه خواهد رسید توجه داشته باشید که شرکت در این کلاس ها و دریافت تاییدیه آن برای ادامه مراحل گرفتن کارت بازرگانی شما الزامی می باشد.

پس از طی مراحل بالا و دریافت تمام تاییدیه ها و تکمیل مراحل، پرونده شما به وزارت صمت ارجاع داده می شود به شرط تایید این نهاد کارت بازرگانی شما صادر خواهد شد.

در مورد بارگذاری مدارک در سامانه آنلاین ابتدا باید مدارک را به طور کاملا واضح اسکن کرده و فایل های اسکن شده را در سامانه بارگذاری کنید، لازم است توجه داشته باشید که تمام مدارک باید به صورت عمودی اسکن و بارگذاری شوند و دقت کنید که تمام ابعاد مدارک به طور واضح و خوانا اسکن شده باشند، در صورتی که موارد فوق را در مرحله بارگذاری مدارک لازم برای گرفتن کارت بازرگانی رعایت نکنید مطمئنا تایید سیستمی مدارک شما انجام نخواهد شد و مجبور به تکرار این مرحله تا زمان گرفتن تاییده خواهید بود.

معمولا تایید مدارکی که به صورت صحیح بارگذاری شده باشند در مدت زمان کوتاهی انجام می پذیرد و زمان بر نخواهد بود و به طور کلی زمان تقریبی دریافت کارت بازرگانی شما از لحظه ثبت نام اولیه 20 الی 30 روز به طول می انجامد و کارت بازرگانی شما نیز بعد از تخصیص و صدور به مدت یک سال اعتبار دارد که قابل تمدید نیز می باشد.

انواع کارت بازرگانی

کارت بازرگانی انواع مختلفی دارد و هرکدام از این انواع مختلف برای کاربرد های خاصی صادر می شوند.

 1. کارت بازرگانی تجاری: متداول ترین و اصلیترین نوع از کارت های بازرگانی که برای صادرات، واردات، ترخیص کالا و به طور کلی امور گمرکی صادر می شود.
 2. کارت موردی: کارت بازرگانی موردی به کارتهایی گفته می شود که برای تنها یکبار صادرات یا واردات و یا ترخیص کالا صادر شده و به اصطلاح کارت بازرگانی یک بار مصرف می باشد.
 3. تولیدی و صنعتی: برخی تولید کنندگان برای تولید و عرضه محصولات خود نیاز دارند که مواد اولیه و متریال مورد نظرشان را از بیرون از کشور تهیه کنند و نیازمندند که این مالا ها را وارد کنند، برای این منظور می توانند با گرفتن کارت بازگانی تولیدی و صنعتی اقدام به واردات متریال و کالا های مورد نیاز خود بنمایند.
 4. کارت بازرگانی خدماتی: این نوع کارت به منظور واردات و صادرات اقلامی که برای ارائه خدمات یک شرکت و یا نهاد مورد نیزا هستند صادر می شود.
 5. کارت بازگانی تعاونی: کارتی که برای تعاونی ها برا تبادل کالا و مواد اولیه عمومی برای تعونی داران صادر می شود
 6. کارت بازرگانی افراد حقیقی: کارتی که به منظور تجارت های افراد شخصی و به نام اشخاص حقیقی صادر می شود
 7. کارت بازرگانی حقوقی: این نوع کارت برای شرکت ها، موسسات و اتحادیه هایی صادر می شود که می خواهند به صورت مشارکتی و از طریق شرکت اقدام به صادرات و واردات کالا یا ترخیص های گمرکی اقدام کنند.

کارت بازرگانی برای غیر ایرانی ها

طبق قوانین کشوری و قوانین مربوط به اتباع خارجه، افرادی که اصلیت ایرانی ندارند و به عنوان تبعه سایر کشور ها در ایران سکونت دارند و قصد دارند کسب و کار قانونی خود را نیز داشته باشند می توانند با برآوردن شرایط لازم اقدام به اخذ کارت بازرگانی نمایند، منظور از شرایط لازم همان شرایط مربوط به اشخاص حقیقی به علاوه داشتن گواهی معتبر اقامت از نهاد رسم و بدون نیاز به کارت پایان خدمت می باشد که با طی مراحل مربوط کارت بازرگانی می توانند اقدام به اخذ کارت بازرگانی بنمایند.

چه کسانی نیاز به کارت بازرگانی ندارند؟

طبق قانون برخی افراد و مشاغل نیازی به دریافت کارت بارگانی به منظور داد و ستد با کشور های دیگر ندارند، هرچند برای این افراد نیز محدودیت هایی در حجم تعاملات در نظر گرفته شده است تا نظم بازار صادرات و واردات به هم نخورد، این افراد عبارتند از: ملوانانی که در سواحل کشور ایران با کشور های دیگر و بر روی شناور ها مشغول فعالیت هستند، شرکت های تعاونی که در مناطق مرزی فعالیت دارند، پیله وران، افراد ایرانی که با داشتن کارنامه شغلی از وزارت کار در کشور های دیگر مشغول به کار هستند و مورد آخر زمانیست که گمرک تشخیص دهد کالاهای صادراتی برای فروش نیستند و نیازی به صدور کارت بازرگانی نیست.

نکات بسیار مهم درمورد گرفتن کارت بازرگانی

اجازه بدهید دو نکته بسیار مهم را در باب کارت بازرگانی و مشکلاتی ممکن است در صورت سوءاستفاده از این کارت دامن گیر افراد شود را بیان کنیم، اخیرا و با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی کنونی کشور دیده شده است که افرادی اقدام به اجاره دادن یا شراکت غیر قانونی از طریق کارت های خود می نمایند که مطمئنا با توجه به عدم داشتن اطلاعات کافی و به دلیل اغوا توسط افراد سود جو اقدام به چنین کاری می نمایند و اگر به درستی و به طور دقیق از پیامد های این موضوع با خبر شوند دیگر نسبت به این موضوع محتاط تر خواهند بود، در قوانین و مقررات موضوعه در خصوص کارت بازرگانی و همانطور که در شرایط مشمولیت افراد برای صدور کارت نیز به آن اشاره کردیم، ارائه تعهد کتبی مبنی بر عدم سوءاستفاده از کارت بازرگانی جزو چند شرط اصلی مصوب شده است و مراجع مربوطه نیز در صورت تخلف از این تعهد، جریمه ها و مجازات های سنگینی در نظر میگیرند که علاوه بر ابطال کارت بازرگانی باعث تعطیلی و پلمپ کسب و کار های خاطی نیز می شود، از این رو بهتر است به خوبی با قوانین مربوطه و حدود مشخص شده برای تجار دارنده کارت آشنایی پیدا کرده و به هیچ عنوان از آنها تخطی نکنید.

مطالب مرتبط با کارت بازرگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *