کاراندیش مشاور و مجری شما در کلیه امور ثبتی مالی و حقوقی

ثبت کاراندیش

۱۰ دلیل برای ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت های سهامی خاص به شرکت های گفته می شود که سرمایه آن منحصرا توسط موسسین تامین میگردد و سرمایه آن به سهم مقسم می شود و هریک از سهامداران مسئولیت و وظیفه ای محدود به مبلغ اسمی سهم دارند. در این مقاله سعی بر آن است تا به مزایای ثبت شرکت سهامی خاص بپردازیم ، با ما در مقاله ده دلیل برای ثبت شرکت سهامی خاص همراه باشید.

۱۰ دلیل برای ثبت شرکت سهامی خاص

میزان سرمایه اولیه

ثبت شرکت سهامی خاص همانند شرکت های مسئولیت محدود میزان حداقلی کمتری نسبت به سرمایه شما نیاز دارند متقاضیان می توانند با ارائه یک میلیون ریال ( صدهزار تومان ) به حساب شرکت در شرف تاسیس نسبت به ثبت آن اقدام کنید منتهی این به بدان معنا نیست که متقاضیان نمی توانند سرمایه بیشتر از صد هزار تومان را برای شرکت پیش بینی کنند بلکه کمترین سرمایه ممکنه از دید قانون صدهزار تومان است.

تعداد حداقلی موسسین

برخلاف شرکت های سهامی عام ، تعداد حداقلی کمتری برای موسسین شرکت های سهامی خاص در نظر گرفته شده ، متقاضیانی که میخواهند شرکت سهامی خاص ثبت کنند می توانند با اجماع سه نفری از سهامداران نسبت به آن اقدام کنند شرکت های سهامی عام با حداقل پنج نفر به ثبت می رسند این در حالی است که سهامی خاص تنها با سه نفر هم به ثبت می رسد. گاهی متقاضیانی هستند که به دنبال بعضی ویژگی های خاص و تعداد کم موسسین می خواهند شرکت ثبت کنند لذا بهترین گزینه ثبت شرکت را سهامی خاص می بینند.

سهولت خرید و فروش ، نقل و انتقال

برخلاف شرکت های با مسئولیت محدود و تضامنی ، شرکت های سهامی خاص از قوه ی نقل و انتقال خوبی برخوردار هستند و بطورکلی راحت تر نقل و انتقال و خرید و فروش می شوند افرادی که تمایل داشته باشند سهام خود را بفروشند و از شرکت خارج شوند و در مقابل افرادی که وارد شرکت میشوند می توانند سهامی را خریداری کنند به هر میزان که با سهامداران توافق کرده اند این درحالی ست که در شرکت های تضامنی و مسئولیت محدود موارد دیگری مانع نقل و انتقال سهم الشرکه و یا سهام می شوند که در سهامی خاص وجود ندارد.

دارای اعتبار نسبی در اعطای تسهیلات

شرکت های سهامی خاص دارای اعتبار نسبی بیشتر در اعطای تسهیلات ، وام ها و مزایای بانکی دارند عموما بانک ها به شرکت های سهامی خاص اعتبار بیشتری قائل می شود تا شرکت های مسئولیت محدود. این درحالی است که شرکت های مسئولیت محدود با اعتبار کمتری از این موارد برخوردار هستند.

اعتبار نسبی در مواجهه ی با شرکت ها و نمایندگی های خارجی

یکی دیگر از حائز اهمیت ترین موارد برای طالبان ثبت شرکت سهامی خاص همین موضوع مواجهه با شرکت ها ، نمایندگی ها و فرانچایزهای خارجی ست که میتواند اعتبار بیشتری برای ایجاد همکاری و موافقت های مختلفی من جمله عقد قراردادهاست ایجاد کند.

دارای اعتبار روانی نسبی

علاوه بر شرکت های خارجی ، بانک ها و موسسات مالی و اعتباری شرکت های سهامی خاص نوعی اعتبار روانی را برای اشخاص ثالثشان ایجاد می کنند در مواجهه با شرکت های مختلف برای تهیه عناصر تولید، توزیع و یا خدمات ایجاد می کنند بطورکلی شرکت های سهامی خاص اعتبار و پشتوانه ی روانی بیشتری نسبت به شرکت های مسئولیت محدود ایجاد می کند و طبیعتا این اعتبار می تواند در عقد قرارداد ها و موافقت نامه ، تعامل و برقراری ارتباط موثرتر واقع می شوند.

شروع مجدد

شرکت های سهامی خاص همیشه دارای مزیت “شروع مجدد” هستند میتوانند به راحتی نام خود را عوض کنند و با نامی جدید شروع به فعالیت کنند و اگر در گذشته در مدیریت شرکت و یا هر یک از موارد کسب و کار دچار اشتباه بودند آنها را در فرم جدید شرکت اصلاح کنند و دیگر آن اشتباه ها را نکنند یا می توانند موضوع فعالیت شرکت را تغییر بدهند و یا موردی خاص به آن اضافه و الحاق کنند در واقع هر وقت که سهامداران گمان کردند که موضوع فعالیت شرکتشان دچار ایراد بوده و یا درست انتخاب نشده و یا به هر علتی میخواهند آنرا عوض کنند نسبت به اقدام کنند و شروعی دوباره داشته باشند لذا همیشه یک شروع مجدد برای این دسته از شرکت ها تعبیه شده که در دیگر شرکت ها پیش بینی نشده است.

اطمینان نسبی در مناقصات و مزایدات

همانطور که در موارد قبلی هم گفتیم سهامی خاص با اطمینان و اعتبار نسبی بیشتری نسبت به مسئولیت محدودها ظاهر شده است یکی دیگر از آن اطمینان ها و اعتبار ها به هنگام مناقصات و مزایدات ظاهر می شوند البته پیش از آن می بایست اطمینان حاصل کنند که کد و شماره اقتصادی را دارا هستند تا به هنگام پیوستن به مناقصه و یا مزایده مانعی وجود نداشته باشد شرکت های زیادی هستند که می خواهند در مناقصات شرکت کنند و این موضوع اطمینان و اعتبار برایشان مورد اهمیت واقع خواهد شد.

سهولت نسبی در ثبت سهامی خاص

شرکت های سهامی خاص با توجه به موقیعتی که برای آنها پیش بینی کرده اند از قوه ی ثبت خوبی برخوردارند و قانون موقعیت مطلوبی را برای آنان که می خواهند شرکتی ثبت کنند ایجاد کرده است که با وضع قوانین مختلفه برای کنترل و حفظ روابط شرکت با سهامداران ، هیات مدیره و اشخاص ثالث توانسته به گزینه ای مناسبی برای عده ای کثیری از طالبان و متقاضیان ثبت شرکت بدل شوند و آنها را به ثبت شرکت سهامی خاص جذب می کنند.

قادر به تغییر

همانطور که در مورد شماره 7 ذکر کردیم شرکت های سهامی خاص می توانند براحتی شروعی دوباره داشته باشند حال یا موضوع آنرا تغییر میدادند یا نام شرکت را که هر راهی برای شروع مجدد باشد را ایجاد می کرد به علاوه اعتبار سهامی بودن خودش را حفظ می کند یکی دیگر از مقوله های که چندروزی ست بر سر زبان ها افتاده تغییر نوع شرکت از سهامی خاص به مسئولیت محدودست که پیش از ممکن نبود . گاهی یک دسته از مدیران با توجه به صلاحدید هایی که می بینند می خواهند تا نوع شرکت را بنا به ویژگی هایش عوض کنند.
این مورد به آنان این اجازه را می دهد تا هرموقع که لازم دیدند یکبار برای همیشه آنرا تغییر دهند تغییر نوع شرکت پیشتر به دلیل یکسری مسائل ، ممکن و عملا شدنی نبود منتهی امروز بنا به الحاقات جدید قانون تجارت صورت می پذیرد.

سرمایه اولیه در ثبت شرکت سهامی خاص چقدر تعیین شود تا مالیات کمتری مشمول آن شود؟

جدا از ده دلیل ثبت شرکت سهامی خاص و همچنین تمام مزایای ثبت آن ، این نوع شرکت و هر شرکت دیگری که در مقالات پیشین درباره آنها نوشتیم همه و همه مشمول مالیات میشوند ؛ همواره متقاضیان ثبت شرکت سهامی خاص خواسته اند تا مالیات کمتری را مشمول حال شرکت در شرف تاسیسشان کنند منتهی مقوله مالیات با مقوله سرمایه اولیه متفاوت است و هیچ ارتباطی با هم ندارند؛ مالیات درصدی از سود کل شرکت و در سرمایه شرکتی که سود نکرده است ورود نمی کند.
یکی دیگر از نکته هایی که ما به مشتریانمان می گوییم این ست که سرمایه اولیه شرکت را وجهی منطقی و متناسب با شرکت تعیین کنند به اصطلاح ” نه دست بالا و نه دست پایین” درضمن لزومی ندارد موسسین ذهن خود را با نگرانی من باب تعیین مبلغ سرمایه اولیه درگیر کنند.

سخن آخر

شرکت های سهامی خاص می توانند براحتی با کمترین تعداد موسسین و کمترین سرمایه ممکن تشکیل و ثبت شوند این شرکت برخلاف شرکت های تضامنی و سهامی عام که اولی در میزان سرمایه و تعهدات و دومی در تعداد افراد موسسین بهتر توانسته پدیدار شود و مخاطبان بسیاری دارد همچنین برخلاف بامسئولیت محدود ها از اعتبار نسبی و همچنین پشتوانه روانی در اخذ تسهیلات و قروض و شرکت در مزایدات و مناقصات دارد که می تواند یکی از مناسب ترین و استانداردترین نوع شرکت ها برای فعالیت تلقی شود. شما میتوانید برای ثبت شرکت سهامی خاص به مشاوران شرکت کاراندیش تماس بگیرید و از راهنمایی های کارشناسان باتجربه این شرکت بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *