کاراندیش مشاور و مجری شما در کلیه امور ثبتی مالی و حقوقی

ثبت کاراندیش

تغییر اعضای هیئت مدیره

زمانی که اعضای هئیت مدیره کنونی تصمیم به افزودن فرد جدید به شرکت ویا تصمیم به تغییر اعضای هیئت مدیره می­گیرند ،شرایطی برای این کار ، هم برای شرکت های سهامی خاص و هم عام وجود دارد.

در زمان ثبت شرکت تاسیس آن اساسنامه ­ای تنظیم می­شود که در مقاله ای به طور کامل به آن پرداخته شد.

در اساسنامه شرکت باید تعداد اعضای هیئت مدیره ،مدت فعالیت آن­ها در شرکت ،و حتی نحوه جانشین کردن آن­ها در صورت فوت یا استعفاء دادن و در صورتی که هر کدام از اعضا به دلایل قانونی از ادامه فعالیت در سمت هیئت مدیره منع شود، باید مشخص و ذکر شود.

تغییر اعضای هیئت مدیره

هیئت مدیره شرکت سهامی

گروهی از مدیران هستند که متشکل از 5 تا 9 نفر هستند ،این چند نفر یا انتخابی یا انتسابی هستند که مسئولیت رهبری و اداره امور شرکت را به عهده دارند.

در شرکت­ های سهامی خاص بر اساس مفاد ماده 107 قانون هیئت مدیره ای که از بین سهام داران انتخاب می­شود تعداد آن 3 نفر و در شرکت ­های سهامی عام تا 5 نفر است.­

افزودن فرد جدید به اعضای هیئت مدیره

وقتی که شرکت و سازمان اقدام و تصمیم به تغییر اعضای هیئت مدیره کاهش عضو قبلی یا افزودن فرد جدیدی به اعضای هیئت مدیره می­کند ،باید در صورت جلسه ای آن را به ثبت رساند. بعد از تغییر اعضای شرکت ماده­های اساسنامه ای که در ابتدا تنظیم شده است تغییر می­یابد فرد جدید هیئت مدیره می­تواند از بین شرکا یا سهام­داران و حتی افرادی غیر از آنان تعیین و انتخاب شود. در صورت اخذ تصمیم تغییر یا افزودن اعضا طی یک جلسه در مجمع عمومی فوق العاده در صورت رضایت و تایید همه شرکا و سهام داران عضو فرد وارد هیئت مدیره می­شود.

تغییر اعضای هیئت مدیره

مدت فعالیت اعضای هیئت مدیره

در تغییر اعضای هیئت مدیره و ابتدای تعیین عضو هیئت مدیره باید مدت زمان فعالیت اعضا مشخص شود. شرکا و سهام داران شرکت تا مدت حداکثر دو سال مهلت دارند تا در سمت مدیریت فعالیت کنند؛ پس از آن بنا به تصمیم و نظر اعضای هیئت مدیره و سهام داران می­توانند همان فرد جدید را برای مدیریت سازمان یا شرکت انتخاب کرده و دوره فعالیت را مجددا تمدید کنند یا فرد دیگری را جایگزین مدیریت شرکت کنند.

مدت فعالیت در شرکت ­های سهامی خاص و عام متفاوت است.در شرکت­های سهامی خاص مدت ماموریت و فعالیت اعضای هیئت مدیره دو سال و اعضای علی البدل و بازرسان شرکت یکسال است.

مدت فعالیت هیئت مدیره در شرکت­های مسئولیت محدود زمان تعیین شده ای می­تواند نداشته باشد یا مدت دار به فعالیت خود ادامه دهند.

مدارک لازم برای تغییر اعضای هیئت مدیره

  1. مدارک ثبت شرکت و روزنامه آگهی شده که در آن ثبت و تغییرات شرکت ثبت شده است.
  2. مدارک شناسایی و کپی برابر با اصل شده اعضای هئیت مدیره

ما در مجموعه کاراندیش همواره تلاش کرده ایم تا با مطالب آموزنده همراه شما باشیم. همینطور ما با انجام کارهایی همانند ثبت شرکت ، ثبت برند ، ثبت صورتجلسه و … را انجام می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *